Hlavní obsah

V Ostravě chtějí postavit nejvyšší mrakodrap v Česku, objevují se pochybnosti

Foto: město Ostrava

Takto má vypadat nejvyšší česká budova – jde o dům v pozadí.

Reklama

25. 6. 2020 9:16

Ostrava by v budoucnu mohla mít nejvyšší budovu v Česku. Městští zastupitelé rozhodli o prodeji pozemku v centru města, kde chce společnost RT Torax postavit dům se 60 patry. Objevují se však i pochyby o reálnosti projektu.

Článek

Mrakodrap má být obchodně administrativním centrem s hotelem a byty. Stavba by podle předpokladů měla stát přes dvě miliardy korun. Nyní je se 111 metry nejvyšší budovou v zemi brněnský AZ Tower.

Dosud nezastavěné území o rozloze téměř 8 300 metrů čtverečních kupuje společnost RT Torax za 61,7 milionu korun.

„Již od 80. let minulého století se mluví o tom, že by na pozemku takzvané Slzy měl vyrůst výškový objekt. Projekt Ostrava Tower toto beze zbytku naplňuje,“ uvedl primátor Tomáš Macura. „Šedesátipatrová budova s výškou 238 metrů by se navíc stala nejvyšší stavbou v České republice. Vznik této ostravské dominanty zároveň doplní postupný rozvoj Nové Karoliny v moderní čtvrť s kvalitním bydlením a bohatou občanskou vybaveností. Postupná dostavba území, které ještě do roku 1986 bylo černouhelným dolem s koksovnou, architektonicky propojí historické jádro města na jedné straně a Dolní oblast Vítkovice na druhé.“

Foto: město Ostrava

Vítězný projekt počítá s obchodně administrativním centrem s dvěma věžemi – obytnou s 48 a administrativní s 60 podlažími.

Nabídky podali dva zájemci. Společnost RT Torax splnila podle radních podmínky a zároveň „předložila atraktivní a neočekávané řešení“. Investor bude na pozemku stavět obchodně administrativní centrum s dvěma věžemi – obytnou s 48 a administrativní s 60 podlažími.

V obytné věži budou byty. Ve spodních patrech administrativní věže vzniknou kancelářské prostory, v horní části hotel s vyhlídkovou restaurací. V parteru potom komerční prostory a konferenční centrum. Součástí stavby budou společné podzemní garáže zhruba pro 700 aut. Parter propojí nákupní centrum Forum Nová Karolina, ulici 28. října a městský bulvár Jantarovou ulici.

„Oblast Karoliny je pro řadu lidí stále velmi citlivé téma, často vnímané jako konflikt s historickým jádrem města. Za přínosnější ji považuji vnímat jako soudobou čtvrť, která dlouhodobě posílí centrum města,“ dodala náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová. „RT Torax předkládá velmi ambiciózní projekt, který do konceptu rozvoje města zapadá. Bezesporu se v čase objeví řada komplikací, které jsou běžné i pro mnohé méně náročné projekty, město je připraveno s investorem spolupracovat a být nápomocno jeho řešení.“

Pochybnosti o reálnosti projektu

Náměstkyně přiznala, že město už zaregistrovalo pochybnosti ohledně reálnosti uskutečnění tohoto záměru. Zpochybňovali ho i někteří opoziční zastupitelé. „Nerada předbíhám a nechala bych toto skutečně na prověření projektové dokumentace. Každopádně je to mnohonásobné překročení našich požadavků,“ uvedla Bajgarová.

Seznam Zprávy nahlédly do obchodního rejstříku, kde má ostravská firma RT Torax několik předmětů podnikání a základní kapitál ve výši 43 408 200 korun. Kromě dalšího se věnuje například poskytování nebo zprostředkování spotřebitelských úvěrů, klempířství a opravám karoserií, opravám silničních vozidel. S realitami nebo jejich budováním společnost – alespoň dle rejstříku firem – zkušenosti nemá.

V Ostravě například firma prodává auta – je autorizovaným prodejcem Škody, Volkswagenu, Audi a Seatu. Nabízí nová i ojetá auta.

Foto: měsrto Ostrava

Ve spodních patrech administrativní věže by měly být kanceláře, v horní části hotel s vyhlídkovou restaurací, v parteru komerční prostory a konferenční centrum. Součástí stavby by byly společné podzemní garáže zhruba pro 700 aut.

Přesto se podle architekta Ondřeje Chybíka z brněnského architektonického ateliéru, který na projektu spolupracuje, už zpracovává architektonická studie. Před Vánocemi by mohla být k dispozici výsledná architektonická podoba objektu. „Dělá se průzkum geologie, máme 120 metrů hluboký vrt a máme statiky z Frankfurtu, kteří se na základní data podívali,“ uvedl Chybík pro ČTK. Podloží by zátěž způsobenou výstavbou podle předběžných předpokladů mělo zvládnout.

„V nejbližší době nás čeká náročný geologický průzkum pozemku. Od jeho výsledků se bude odvíjet přesnější podoba připravovaného projektu. Naším záměrem je vybudovat zajímavě řešenou, funkční a inovativní stavbu nevšedního vzhledu a přitom vysoké architektonické kvality. Bude se jednat o unikátní stavbu nejen pro samotnou Ostravu, ale i celou Českou republiku,“ řekl jednatel společnosti RT Torax a jeden z realizátorů projektu Tomáš Häring.

Financování chce firma zajistit částečně z vlastních zdrojů a částečně s pomocí konsorcia bank, kde má zajištěn příslib pomoci s financováním projektu. Podle mediálního zástupce společnosti RT Torax Jindřicha Vaňka si firma dělala předběžné průzkumy u potenciálních nájemců a bude prý schopna objekty zaplnit.

O záměru prodat pozemky ve tvaru slzy rozhodli ostravští zastupitelé loni v květnu. Do konce září 2019 měli zájemci lhůtu pro předložení nabídek. Město jako součást záměru určilo parametry, které hodnotila pracovní skupina. Stanovena byla minimální nabídková kupní cena ve výši 37 milionů korun. Město požadovalo, aby měl objekt minimálně dvanáct nadzemních podlaží a byl v souladu s platným územním plánem a základními funkčními a prostorovými regulačními podmínkami z ledna 2019.

Objekt musí být postaven do května roku 2026. Město má na pozemky až do zkolaudování nového objektu předkupní právo.

Pozemky označované jako Slza, kde bude mrakodrap stát, se nacházejí v Moravské Ostravě podél ulic 28. října a Karolina a dále jsou ohraničeny ulicemi Těžařská a Porážková. Lokalita v centru města je obklopena budovami s převážně občanským využitím. Z jihu je vjezd do podzemního parkoviště nákupního centra Forum Nová Karolina.

Areál Karolina má několik prvenství

– v blízkosti hotelu Palace byla v Moravské Ostravě v roce 1842 vyhloubena první jáma, jáma Karolina, pojmenovaná po manželce průmyslníka a bankéře Salomona Mayera Rothschilda – Charolain,

– i přes protesty radních města Moravská Ostrava postavil majitel Salomon Mayer Rothschild v blízkosti dolu v roce 1858 první koksovnu na ostravském území s názvem Karolina,

– nový objekt společnosti RT Torax s 238 metry se má stát nejvyšší budovou v České republice.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované