Hlavní obsah

V Ostravsko-opavské diecézi se v pátek otevře 96 kostelů

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

24. 5. 13:51

Během páteční Noci kostelů bude v Ostravsko-opavské diecézi otevřeno 96 kostelů. Zájemci budou moci navštívit 69 katolických kostelů a kaplí a 27 kostelů a modliteben dalších křesťanských církví.

Článek

„Do organizace se zapojí se přibližně šest set dobrovolníků,“ řekl apoštolský administrátor Martin David.

„Noc kostelů se letos v diecézi koná po dvanácté. Úplně poprvé se letos za tu dobu zapojí také konkatedrála v Opavě, která je nově opravena,“ uvedl David. Konkatedrála bude otevřena od 16:00 do 23:00. Její komentované prohlídky budou připraveny v 17:00, 19:00 a 21:00 a mimo tyto termíny bude možné si chrám projít také individuálně. Oficiální otevření konkatedrály po rozsáhlé renovaci je pak připraveno na 12. června, poté v ní budou obnoveny i pravidelné mše.

„Mezi nové nabídky patří možnost navštívit několik kapliček v okolí Bílovce a Fulneku na kole včetně malých odměn pro poutníky. Poprvé budou do Noci kostelů také zařazeny některé kostely v Beskydech: kaple Panny Marie Pomocnice křesťanů na Gruni, kostel sv. Jindřicha ve Starých Hamrech, kostel Nejsvětější Trojice a evangelický kostel na Hamrovicích v Ostravici. Tyto kostely lze rovněž objet na kole,“ uvedl mluvčí biskupství Pavel Siuda. Podle Davida je totiž letošním tématem Noci kostelů i péče o životné prostředí a propojení člověka a přírody se bude promítat i do letošních programů Noci kostelů. „Mimo jiné právě tím, že na Bílovecku a Fulnecku bude vytvořen takový okruh po několika malých kapličkách, které jsou v přírodě,“ doplnil David.

Další novinkou letošního ročníku bude společné ekumenické zahájení Noci kostelů, které se uskuteční v katedrále Božského Spasitele v Ostravě v 18:00 se společnou modlitbou zástupců křesťanských církví za Ostravu. „Programy letos budou připravovány v omezené míře, aby byla respektována platná protiepidemická opatření,“ uvedl Siuda. Například v novogotickém chrámu sv. Mikuláše v Ludgeřovicích na Opavsku bude v průběhu celého večera možné navštívit malé farní muzeum nebo se podívat do kostelní věže, kde je k vidění třeba starý hodinový stroj. Zájemci se ale mohou podívat i do sklepení kostela a prohlédnout si místnost pro původní vytápění kostelní lodi. Informace k Noci kostelů lze najít na webu www.nockostelu.cz. Letos nově vznikla také aplikace Noc kostelů pro telefony se systémem Android.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované