Hlavní obsah

V Plzeňském kraji se přesunulo 9 obcí z Domažlicka do Plzně-jihu

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

6. 1. 22:08

Město Holýšov a obce Bukovec, Čečovice, Černovice, Horní Kamenice, Kvíčovice, Neuměř, Štichov a Všekary už nepatří od 1. ledna pod okres Domažlice, ale pod okres Plzeň-jih.

Článek

Změna se dotkla 6558 obyvatel, výměra okresu Plzeň-jih se rozšířila o 7159 hektarů, řekl dnes ČTK ředitel krajské správy ČSÚ v Plzni Miloslav Chlad. Důvodem je, že obce to mají výrazně blíže na úřady do Stodu na jihu Plzeňska a do Plzně než do Domažlic nebo Horšovského Týna. Obce o změnu usilovaly 18 let, formálně byla dořešená až od letoška.

„Iniciovali jsme to už před 18 lety, protože jsme nechtěli spadat pod Horšovský Týn, chtěli jsme být sami obec s rozšířenou působností. Pak jsme spadali pod Stod, ale muselo se to dotáhnout do konce. Problémem je, že si všichni musíme změnit občanské průkazy,“ řekla místostarostka Holýšova (Pro Holýšov) Hana Valachovičová. K vyřizování sociální podpory teď budou lidé jezdit do Plzně, kde už mají finanční úřad. „Dotáhlo se to zákonně, ale jsou tam pořád nedostatky,“ uvedla. Soud, katastrální a pozemkový úřad zůstává v Domažlicích. Také archiv měl přejít do Blovic (Plzeň-jih), ale zůstal v Horšovském Týně. Tři čtvrtě obyvatel jezdí za prací směrem na Plzeň, méně než čtvrtina na Domažlice, řekla. Takže si chtějí všechno vyřídit ve Stodu a v Plzni při cestě z práce.

Pro okres Domažlice to podle Chlada znamená, že se mu sníží počet obcí z 85 na 76. Jeho území zaujímá nově plochu 105 187 hektarů, což je pokles o 6,4 procenta. Žije tam 55 504 obyvatel, což představuje pokles o 10,6 procenta, uvedl. Na Plzni-jihu je teď 99 obcí, má výměru 106 824 hektarů, meziročně o 7,2 procenta více. Počet jeho obyvatel se zvýšil na 70 046, což je nárůst o 10,3 procenta. Holýšov má 5173 obyvatel, další obce od 88 (Štichov) po 411 (Kvíčovice). Město má výměru 2932 hektarů, nejmenší je Horní Kamenice s 385 hektary.

Změny vyplývají ze zákona o územně správním členění ČR, který nabyl účinnost 1. ledna 2021. Současných 13 samosprávných krajů má 205 správních obvodů obcí s rozšířenou působností. Každý správní obvod se nově musí nacházet jen na území jednoho okresu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované