Hlavní obsah

V Praze se znovu otevřel zrekonstruovaný výstup z metra Na Knížecí

Foto: Getty Images

„Ilustrační foto.“

Reklama

29. 9. 17:38

Pražský dopravní podnik (DPP) dnes odpoledne znovu otevřel opravený výstup z metra a vestibul stanice metra Anděl ve směru Na Knížecí.

Článek

Práce začaly loni v listopadu a vyšly na 259 milionů korun bez DPH, třetinu z toho podnik získal z evropských fondů. Novinářům to v opraveném prostoru řekli zástupci vedení DPP a magistrátu. Podnik v minulosti již opravil vestibul a vyměnil eskalátory směrem ke křižovatce u Anděla a chystá opravy v dalších stanicích, například Jiřího z Poděbrad nebo Florenc.

Práce ve stanici spočívaly ve výměně eskalátorů a tubusu, ve kterém se nacházejí, a celkové opravě vestibulu až na úroveň ulice. Z prostoru zmizely nevzhledné a podle zástupců DPP nepříliš využívané obchodní prostory a celá hala je nyní volná. V zadní části vznikla vitrína, kde podnik plánuje pořádat výstavy.

Podle náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra (Praha Sobě) rekonstrukce dbala na to, aby se stanici vrátila původní podoba zamýšlená projektanty. „Je to poprvé, co jsme do prací zapojili paní architektku metra Annu Švarc,“ řekl. „Vzniknul zde velice prosvětlený vestibul, který již není přeplněn levnými komerčními prostory,“ dodal.

Součástí prací byla podle generálního ředitele DPP Petra Witowského i příprava nového výstupu ze stanice směrem do ulice Stroupežnického, který v budoucnu nahradí dva výstupy směrem k Ženským domovům. Ty podle ředitele již nebudou potřeba z důvodu zástavby, kterou kolem Knížecí započala firma Sekyra Group. I kvůli tomu nyní DPP ani neplánuje úpravy samotného autobusového nádraží, které by v budoucnu mělo zaniknout a přesunout se do chystaného nového dopravního terminálu na Smíchovském nádraží.

Scheinherr doplnil, že město chce opravovat jednu až dvě stanice metra ročně. Podle Witowského je v systému metra, který má 61 stanic a celkem 76 vestibulů, opraveno zatím 18 z nich. Podnik také postupně vyměňuje staré sovětské eskalátory za nové, těch podle ředitele zbývá vyměnit 46.

Podnik nyní připravuje rekonstrukce dalších stanic. Již začal s pracemi ve stanici Jiřího z Poděbrad, která se nicméně uzavře až v lednu 2023, a to na deset měsíců. Oprava vyjde podnik na 1,29 miliardy korun a skončí v únoru 2024. DPP podle Witowského nyní také soutěží dodavatele rekonstrukce stropní desky a rekonstrukce vestibulu stanice Florenc. Dodavatele by v chtěl vybrat do konce roku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované