Hlavní obsah

V Radvanicích začaly úpravy rybníků a okolí

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

29. 10. 2020 22:42

V ostravské městské části Radvanice začaly úpravy dvou rybníků a jejich okolí. Potrvají do dubna příštího roku, lokalita pak bude sloužit ke sportu i relaxaci. Novinářům to dnes sdělil Petr Havránek z ostravského magistrátu.

Článek

Vodní plochy jsou v nezastavěném území poblíž Léčebny dlouhodobě nemocných a tvoří vstup do tamního lesa. Vodu v přítocích i soustavě rybníků v minulosti znečišťovaly odpady z léčebny. Po vybudování kanalizace a čističky se ale situace výrazně zlepšila. V budoucnu by tak čistší voda v rybnících měla sloužit i k napájení zvířat. Revitalizované rybníky zároveň společně s nedalekým mokřadem napomohou k zadržování vody v krajině.

„V současné době jsou obě vodní plochy ve velmi neudržovaném stavu. Jejich okolí je zarostlé náletovými dřevinami, samotné rybníky jsou zaneseny sedimenty,“ uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová (ANO).

Dodala, že po úpravách vznikne v této části města relaxační a rekreační místo zejména pro obyvatele hustě osídlené části Radvanic, která je v docházkové vzdálenosti. Během úprav se počítá s odbahněním horní i dolní nádrže i opravou hrází. Zpevní se rovněž hrany břehu a upravovat se bude také koryto. Počítá se rovněž s kácením nevyhovujících dřevin.

V nejbližším okolí rybníků, včetně prostor kolem léčebny, budou upraveny lesní cesty, vzniknou tam rovněž odpočinková místa s lavičkami. Úpravy budou stát 5,5 milionu korun.

„Jsme moc rádi, že město zahájilo revitalizaci tohoto území. Zamrzlé vodní plochy dříve děti v zimě využívaly k bruslení, věříme, že se tam s bruslemi opět vrátí. Rybníky se nachází v blízkosti bývalých sadů, které za přispění financí z rozpočtu města i evropských dotací právě také revitalizujeme. Jejich součástí je i kopec, takže za zimního počasí budou moci děti lokalitu využívat k bruslení i sáňkování,“ uvedl starosta Radvanic a Bartovic Aleš Boháč (SNK RaB).

Reklama

Doporučované