Článek
Mládě pravidelně pije a sílí. Jeho matka je už zkušená, a tak odchov probíhá bez problémů, přestože je mládě s porodní vahou 1,4 kilogramu na spodní hranici. Je velmi aktivní a pravidelně se dožaduje krmení. Rychle sílí a o víkendu již dosáhlo váhy dvou kilogramů.
Mláďata hrabáčů jsou velmi náročná na stabilní podmínky. Proto malý samec tráví čas ve zvláštní místnosti, kde se udržuje teplota kolem 33 stupňů Celsia a vlhkost přes 70 procent. Právě takové podmínky by mělo v podzemním doupěti. Ve standardní noře, kterou mají hrabáči k dispozici v pavilonu, nelze takové podmínky udržet.
V olomoucké zoo se narodilo mládě hrabáče kapského, má se k světu
Matka mládě pravidelně kojí. „V průměru je to asi sedmkrát denně od šesti ráno zhruba do půlnoci. Vše řídí jeho matka Skyla svou aktivitou. Jakmile večer či v noci vstane a jde na svou pravidelnou obchůzku, čekáme, až ulehne,“ uvedla zooložka Gabriela Linhart. Při krmení odebírají ošetřovatelé samici mléko i do zkumavek a mrazí ho. V případě nutnosti ho použijí k dokrmení mláďat jak zde, tak případně jinde na světě.
Chov hrabáčů je velmi náročný. Jsou to totiž potravní specialisté, v přírodě se živí takřka výhradně termity. Ty je třeba v péči člověka nahrazovat speciálními kašemi a směsmi, které si každý chovatel připravuje sám. V místní nabídce jsou kromě hmyzu zastoupeny také speciální granule, mrkev, banány, vejce nebo koktejl vitaminů a minerálů.
Safari park chová hrabáče kapské od roku 2014, kdy získal chovného samce Eku. V létě 2017 k němu přibyla samice Skyla. Pár je velmi harmonický a za pět let se stal jedněmi z nejúspěšnějších rodičů ve světových zoologických zahradách. Hrabáči mají na kahánku, ten kapský je totiž poslední zástupce druhu z řádu hrabáčů a jeho jediné čeledi hrabáčovitých. U nás jej můžete kromě Dvora Králového vidět v Plzni, Praze a Olomouci.