Hlavní obsah

Sovětské vojáky šokovalo, že je nikdo nevítá. Mysleli, že jsou rytíři zachraňující naši zemi, líčí jejich vzpomínky šéf Paměti národa

„Varovné je, že polovina mladých lidí říká, že historii ke svému životu vůbec nepotřebuje,” říká Mikuláš Kroupa. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

19. 8. 2018 11:11

Bludy o tom, že v srpnu 1968 jsme se nestali obětí invaze vojsk Varšavské smlouvy, ale že nám byla poskytnuta „internacionální pomoc“, stále šíří zástupci KSČM. Jejich předseda Vojtěch Filip tento týden v rozhovoru pro britský The Guardian dokonce řekl, že „historie byla zfalšována“ a že „Rusko hrálo v srpnové invazi do Československa jen malou roli, tu hlavní měla ukrajinská armáda“.

Článek

Podobná relativizace historie Mikuláše Kroupu, ředitele společnosti Post Bellum, který se dějinami 20. století zabývá v rámci projektu Paměť národa už přes deset let, naprosto rozčiluje.

„Bývalému estébákovi a současnému předsedovi KSČM bych připomněl jeden základní fakt: ti vojáci sem přišli na základě rozhodnutí SSSR. Komunismus stojí za největšími zločiny, je to zločinecká ideologie, která je opřena o lži. Co ale můžete čekat od komunistů? Horší je, že to zaznívá i od řady dalších lidí.“

V rozhovoru pro Televizi Seznam Kroupa mluví o nahrávkách 7 tisíc svědectví k srpnu 1968, včetně vzpomínek několika sovětských vojáků: „Pro spoustu z nich to byl šok, že když sem přijeli, tak je tady nikdo nevítal s otevřenou náručí. Řekli jim totiž, že přijíždějí rytíři, kteří zachraňují naši zemi.“

V nedávném průzkumu Post Bellum se ukázalo, že povědomí nemalé části Čechů o historických událostech posledních sta let je bídné. Polovina neví, co pro české dějiny znamenal rok 1938, třetina nemá povědomost o únoru 1948 a skoro čtvrtina dotázaných neuměla říct, co se přihodilo v roce 1968.

„Řada dětí nemá o těchto věcech povědomí. Nedaří se jim historii vyprávět,“ říká Mikuláš Kroupa. Jeho projekt Paměť národa se právě zaznamenáváním vzpomínek pamětníků snaží uchovat i pro další generace cenná svědectví. Televize Seznam na základě řady z nich připravila třídílný dokumentární film s názvem 1968.

Společnost Post Bellum chystá na říjen letošního roku velkolepou výstavu ke 100. výročí vzniku Československa do prostor pod bývalým Stalinovým pomníkem v Praze na Letné. Jak bude výstava vypadat, jak těžké ji bylo prosadit a proč dodnes v Česku - na rozdíl od jiných postkomunistických zemí - nevznikl žádný památník totalitních režimů, i na to Mikuláš Kroupa odpovídá ve Výzvě.

Záznam rozhovoru s Mikulášem Kroupou najdete ve videu umístěném nahoře.

Pořad Výzva sledujte každý všední den od 11:30 a 21:00 na celoplošné Televizi Seznam.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Sledujte Seznam Zprávy i na Facebooku.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované