Hlavní obsah

Výzva: Někdy chci jít se stádem. Ale mám strach, co se tu děje. Režisér Sedláček přibližuje, jak se dají Češi rychle zlomit

7. 8. 2018

Podívejte se na rozhovor s Robertem Sedláčkem. (Video: Jiří Kubík, Seznam.cz)

„Miloše Zemana jsem poznal jako meditujícího jezevce v noře, teď je prezident. To je změna,“ říká režisér Robert Sedláček ve Výzvě Jiřího Kubíka. Vyjadřuje se i k přijetí prezidentova vyznamenání ve fleecové mikině.

Článek

Autor úspěšných filmových a televizních projektů České století a Bohéma uvede do kin v den 50. výročí sovětské okupace, tedy přesně 21. srpna, svůj nový projekt – Jan Palach. Příběh dvacetiletého studenta, který vygraduje v tragickou oběť – sebeupálení na Václavském náměstí jako apel na veřejnost, jež se po vpádu vojsk v srpnu 1968 nové situaci rychle přizpůsobila.

„Ten film je i o mém hledání. Proč si takhle ublížit, jak najít vnitřní sílu a rozhodnutí, že kolem vás běží dějiny. On to udělat musel. Kdyby to neudělal, společnost by si neuvědomila svůj svár,“ říká ve Výzvě Robert Sedláček.

Ale uvědomila si ho společnost, když dalších dvacet let žila v „normalizaci“ a Palachův čin se vymazal z veřejného povědomí? A bude se chtít společnost teď, po padesáti letech, do tohoto „zrcadla“ podívat?

„To se nedá nařídit,“ odpovídá Robert Sedláček. „Lidé jsou ve svém většinovém chování zvláštní. Může to jít doztracena a najednou se něco stane a v národu to rezonuje. Ale tvůrce si to nemůže klást jako úkol.“

V další části rozhovoru režisér srovnává situaci před Palachovým zoufalým činem se současností. Tehdy byla společnost vyzývána k podřízení se tomu „správnému“ názoru, že okupace je vlastně „bratrská pomoc“. Neprostupuje i dnešní společností podobná manipulace?

„Výsledek demokracie je momentálně chaos. Lidé to cítí, a tak podvědomě hledají vládu pevné ruky,“ říká Sedláček. Řešení ale on sám nevidí v demonstracích a protestech, k jakým se v minulých dnech přihlásilo několik umělců (Tomáš Klus a další, kteří chtějí bojkotovat média Andreje Babiše). „Dramatické gesto vyvolává protigesto. Spíš by se mělo mluvit,“ myslí si režisér.

Klusovo dramatické gesto

Robert Sedláček přesto popisuje situace, jež mu v dnešní době připadají neúnosné a které podle něj zasluhují veřejné odsouzení. Zmiňuje například útoky na novináře.

Jak v této souvislosti vnímá prezidenta Zemana, který je podobnými výroky proslulý a o němž Sedláček před lety natočil dokument „Miloš Zeman – nekrolog politika a oslava Vysočiny“? A jak se dnes dívá na své společenské faux pas, když před čtyřmi lety přijímal od prezidenta státní vyznamenání oblečený ve fleecové mikině?

I o tom mluví Robert Sedláček ve Výzvě, jejíž záznam najdete ve videu umístěném nahoře.

Pořad Výzva sledujte každý všední den od 11:30 a 21:00 na celoplošné Televizi Seznam.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Staňte se fanouškem Seznam Zpráv na Facebooku.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Podle Číny narušuje primátor Hřib čínsko-české vztahy

  Čína vyzvala primátora Prahy a její vedení k tomu, aby nenarušovali čínsko-české vztahy, uvedl podle agentury Nová Čína mluvčí ministerstva zahraničí.

 • Při požáru ve studiu animovaného filmu v Kjótu zahynulo nejméně 10 lidí, dalších 40 je zraněno

  Deset lidí podle policie patrně zahynulo při požáru ve studiu animovaného filmu v japonském velkoměstě Kjótu. Zhruba 40 lidí bylo zraněno, napsal deník The Japan Times. Oheň podle policie úmyslně způsobil jednačtyřicetiletý muž, který ve studiu vylil hořlavou tekutinu a zapálil ji. Je mezi zraněnými. Agentura AP cituje mluvčího hasičů, podle nějž je mrtvých 12 a další lidé se pohřešují.

  Oheň zachvátil třípatrovou budovu společnosti Kyoto Animation, která produkuje úspěšné televizní kreslené seriály, okolo 10:30 místního času (3:30 SELČ). Nepodařilo se ho dostat plně pod kontrolu ani po třech hodinách hašení, hustý dým stále vychází z oken domu. Na místě zasahovalo asi 30 hasičských vozů.

  V době požáru se v budově nacházelo 70 lidí, z nichž většině se podařilo dostat se ven. Policie událost vyšetřuje jako trestný čin. „Muž vylil hořlavinu a zapálil ji," řekl mluvčí kjótské policie.

 • Policie vyšteřuje hlášenou střelbu na vlak v Praze

  Dosud neznámý pachatel ve středu večer pravděpodobně střílel na vlak z Prahy do Milovic. Podle policie k incidentu došlo okolo půl osmé mezi stanicemi Masarykovo nádraží a Praha-Vysočany. Tam také v současné době souprava stojí s pěti rozbitými okny, kriminalisté zjišťují okolnosti jejich poškození. Policie žádá cestující z vlaku nebo případné svědky, aby se obrátili na linku 158.