Hlavní obsah

V Tetíně oficiálně začala Národní pouť, na místě je lebka sv. Ludmily

Foto: Seznam Zprávy

„Ilustrační foto.“

Reklama

17. 9. 19:18

V Tetíně na Berounsku dnes oficiálně začala Národní pouť k výročí 1100 let od smrti sv. Ludmily.

Článek

Na místě je lebka této světice, kterou přivezl v 17:30 vůz v bezpečnostní koloně z Prahy před kostel svaté Ludmily. O 20 minut později odborníci přenesli vzácný ostatek ve skleněné schráně do kostela. Na místě se poté pomodlil kardinál Dominik Duka.

Příjezdu přihlížely desítky lidí včetně zástupců církve. V okolí obce je omezená doprava, zatím bez komplikací, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová. Program poutě potrvá do neděle, očekává se příjezd tisíců návštěvníků. Dopravu budou regulovat policisté.

Zakladatelku přemyslovské dynastie a babičku sv. Václava připomene nejen sobotní mše, kterou bude sloužit papežský legát Christoph Schönborn, ale i doprovodný program, jehož součástí budou hudební vystoupení, přednášky nebo výstavy. „Příjezdové cesty do obce budou uzavřeny, připravena jsou záchytná parkoviště pro auta i autobusy,“ uvedla středočeská policie na twitteru.

Návštěvníci budou moci vidět Ludmilinu lebku v sobotu v tetínském kostele svaté Ludmily od 14:00 do 18:00. Příběh české světice připomene například také loutkové vyprávění, ale též řada odborníků.

První česká světice zemřela v Tetíně údajně v noci na 16. září 921. Spolek Svatá Ludmila 1100 let, jehož členy jsou obce, města i farnosti, zahájil přípravy na výročí v roce 2015. Starosta Tetína a předseda spolku Martin Hrdlička už dříve uvedl, že výročí Ludmiliny smrti je pro obec největší událostí století.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované