Hlavní obsah

Válčí se o identitu. Do boje o Karabach se míchá Rusko i Turecko

Foto: Profimedia.cz

Příměří uzavřela Arménie s Ázerbájdžánem v roce 1994, o Náhorní Karabach ale bojují i nadále.

Reklama

1. 10. 2020 12:00
Článek

Na prahu Asie vypukla válka – zakavkazské země Arménie a Ázerbájdžán oprášily letitý konflikt. Od nedělního rána v bojích o Náhorní Karabach padlo podle oficiálních čísel více než sto lidí.

Konflikt napjatě pozoruje mezinárodní společenství a zejména regionální hráči, tedy Turecko a Rusko. Co se v regionu děje a proč boje o Náhorní Karabach propukly zrovna teď?

„Myslím si, že načasování není překvapivé,“ vysvětluje v Checkpointu Arzu Geybullaevaová, ázerbájdžánská novinářka žijící dlouhodobě v tureckém exilu. „Karabach není na denní agendě, pozornost je upřena na Spojené státy před prezidentskými volbami, na Bělorusko a tamní povstání,“ jmenuje novinářka některé z faktorů.

Náhorní Karabach

Jedná se asi o 4 tisíce kilometrů čtverečních velkou autonomní oblast, ve které žijí převážně etničtí Arméni, nachází se ale na jihozápadě Ázerbájdžánu. Obě strany si ji nárokují. Území je propojeno s Arménií tzv. Lačinským koridorem, který vojensky střeží Arméni.

Kdo s kým bojuje?

Fakticky jde o boje Ázerbájdžánu a arménských separatistů, které podporuje Arménie. Ázerbájdžánskou stranu otevřeně podporuje Turecko. Do konfliktu se zapojuje i Rusko, které udržuje vztahy s oběma zeměmi. Ty se liší také kulturně – většina Arménů jsou křesťané, většina Ázerbájdžánců muslimové.

„Atmosféra v Ázerbájdžánu je euforická,“ popisuje novinářka Geybullaevaová situaci přímo v zemi. „Lidé aplaudují vládě, aplaudují armádě. Poté, co vláda vyhlásila stanné právo a ministerstvo obrany povolalo vojáky ze zálohy, propuklo nadšení – mladí muži se chystají do první linie, dobrovolníci se přidávají k armádě a jejich rodiny je v tom hlasitě podporují.“

Arméni považují území Náhorního Karabachu za své kulturní dědictví. „Karabach je pro arménskou identitu hodně velká věc. Přistupují k němu jako k něčemu, co do jejich identity neoddiskutovatelně patří,“ popsala uvažování Arménů analytička Asociace pro mezinárodní otázky a odbornice na Rusko, Kavkaz i Střední Asii Tereza Soušková.

Podle Souškové tak ani jedna strana kvůli své identitě nemůže dělat ústupky. „Takže prohra jednoho znamená výhru toho druhého a naopak. V této situaci se oba státy dostaly do slepé uličky,“ dodává expertka.

Poslechněte si oba rozhovory v aktuální epizodě podcastu Checkpoint. Najdete ji v přehrávači nad textem.

Checkpoint

Čtvrthodinka o světovém dění s Jolanou Humpálovou (@Jolana_H) a Evou Soukeníkovou (@eva_souk). Každý čtvrtek na Seznam Zprávách, ve Spotify, v Apple Podcasts a dalších aplikacích.

Archiv všech dílů Checkpointu najdete tady, ostatní podcasty Seznam Zpráv zde. Svoje tipy, postřehy, nápady i připomínky nám pište na audio@firma.seznam.cz.

O Checkpointu na sociálních sítích pište s hashtagem #Checkpoint_JolEva.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované