Hlavní obsah

Ve svých 77 letech se stala nejstarší mořeplavkyní, co sama obeplula svět. Jak dlouho jí cesta trvala?

Foto: Flickr.com/Jeanne Socrates

Jeanne Socratesová za kormidlem před deseti lety.

Reklama

8. 9. 2019 12:31

Bez zastávky, bez pomoci, úplně sama. Její loď utrpěla značné škody, svojí opětovnou cestu kolem světa po více než šesti letech ale znovu zvládla. V kanadském přístavu, odkud vyplula, jí téměř po roce přivítaly stovky nadšených fanoušků, a Jeanne Socratesová tak potřetí a opět o něco výš nastavila světový rekord.

Článek

Mořeplavkyně a babička z Velké Británie se stala nejstarším člověkem, který sám a bez přerušení své cesty obeplul svět. Sedmasedmdesátiletá Jeanne Socratesová vyplula loni v říjnu. Pevninu opustila na palubě jedenáctimetrové plachetnice Nereida.

Necelý rok na vlnách. Málem přišla o plachty a radar

Do přístavního města Victoria ležícího v jihozápadní kanadské provincii Britská Kolumbie se stařenka se zálibou v lámání rekordů vrátila v sobotu večer. Na vlnách moří a oceánů strávila celkem 330 dní. Podle televizní stanice CBC ji v přístavu přivítaly stovky lidí. Žena zmožená náročným výkonem jim zvládla akorát mávat a usmívat se.

„Je to jedna z největších plaveb vůbec,” řekl pro kanadskou televizi její kamarád a námořník Steve Illman. „V jejích 77 letech se na té cestě probojovala neuvěřitelnými těžkostmi.”

Podle Illmana utrpěla plachetnice Socratesové vážná poškození. Škodám neunikla hlavní, ale ani záložní plachta nebo radar či solární panely, které vlny úplně servaly z paluby a strhly do oceánu.

Dvě děti, tři vnoučata. Oceán je její vášeň

Přesto přese všechno se Jeanne Socratesová podle kanadské jachtařské organizace Royal Victoria Yacht Club stala nejstarší osobou, která cestu kolem světa čistě z vlastních sil zvládla.

„Nebyla v nejlepší fyzické kondici, když opouštěla břeh, ale zvládla to, přežila, svoji loď opravovala a všichni jsme udiveni tím, jakou vynalézavost předvedla,” dodal Illman, který má houževnatost a nezdolnost své kamarádky za inspirující.

Britská mořeplavkyně, matka dvou dětí a babička tří vnoučat, se o opětovné prolomení světového rekordu pokoušela už od roku 2016. Několikrát jí to ale překazilo špatné počasí, rozbouřené moře, vážnější poškození lodi nebo vlastní zranění.

Socratesová už přitom drží světový rekord jako nejstarší žena, kterou takovou cestu zvládla. Nastavila ho v roce 2012 a 2013, kdy rovněž vyplula z Victorie a do přístavu se vrátila po 259 dnech.

Cílem plavby sedmasedmdesátileté Jeanne Socratesové ale nebylo pouze prolomení dalšího rekordu. Lidé po dobu jejího času stráveného na oceánu mohli přispívat na britskou charitu Royal National Lifeboat Institution, která zachraňuje životy ve vodách Spojeného království.

Reklama

Doporučované