Hlavní obsah

Ve Valticích začal další ročník mistrovství v sekání sektů

Foto: Seznam Zprávy

Valtice.

Reklama

1. 8. 2020 17:00

Ochutnávkou vín a dalším programem dnes začalo ve Valticích na Břeclavsku mistrovství v mimořádné vinařské disciplíně, kterou je sekání sektů.

Článek

Pro sekání sektů se používá odborný termín sabrage. Lidé jej znají především z historických filmů, kde tímto způsobem otvírali sekty většinou opilí důstojníci. Zdánlivě jednoduchý úkon je složitý. K tomu, aby se z amatéra stal mistr v sabrage, potřebuje podle expertů hodiny sekání hrdel lahví.

Vše je postaveno na tom, že se musí ve správném úhlu narazit ze spodní strany na hrdlo láhve sektu tak, aby odletělo. Láhev musí zůstat celá a sekt v ní bez potíží konzumovatelný.

„Standardně se používá šavle, to je klasika. Z těch netradičních třeba talířek, sklenička, podkova. Sám jsem zvědavý, s čím kdo přijde, mám informaci, že někteří poslední týden opravdu velmi trénovali,“ uvedl organizátor soutěže Libor Nazarčuk.

Mistři sommeliéři si na otvírání lahví berou třeba i hudební nástroje, kladívka, sekerky, dláta či jiné druhy nářadí.

„Hodnotí se několik kritérií, jako je bezpečnost, originalita, technické provedení a technická náročnost. Někdy se třeba může zdát, že ten a ten sekal lépe, ale mohly to být jen nenáročné seky. Třeba sekání ve vzduchu a podobně, to už je skutečně hodně náročné. Jde ale i o celkový dojem,“ uvedl Nazarčuk.

Letos jde o 16. ročník soutěže. Kromě soutěže sekání sektů se koná i ochutnávka vín, v nabídce je 137 druhů vína ze 17 zemí. Návštěvníci mají možnost porovnat kvalitu tuzemských sektů se zahraničními, včetně vyhlášených francouzských Champagne, Crémant de Bourgogne, španělských Cava či exotických sektů například z Brazílie.

Reklama

Doporučované