Hlavní obsah

Ve Žďáru nad Sázavou nebude pouť s atrakcemi ani v náhradním termínu v září

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

29. 7. 11:05

Žďárská svatojánská pouť se 100 atrakcí a 200 prodejními stánky patří mezi největší v Česku. Kvůli koronaviru se její světská část nekonala ani vloni. Městské Slavnosti jeřabin se ve městě na přelomu srpna a září uskuteční.

Článek

Letos v dubnu zástupci města uvedli, že kvůli epidemii přeloží pouť s atrakcemi z tradičního termínu v květnu na první víkend v září. O zrušení náhradního termínu pouti rozhodla radnice kvůli tomu, že není jisté, jaká bude epidemická situace na podzim. „Vzhledem k tomu, že jsme nechtěli přivádět ty provozovatele do nějakých neřešitelných nebo špatně řešitelných situací, chtěli jsme jim dát jednoznačné vyjádření,“ uvedla místostarostka Romana Bělohlávková (za KDU-ČSL).

Slavnosti jeřabin budou podle městského webu od 21. srpna do 18. září. Po minulém zaměření na sklo bude jejich letošním tématem kov. Toto téma se podle starosty Martina Mrkose (Žďár-živé město) nabízelo, protože tamní strojírenský a metalurgický podnik Žďas letos slaví 70 let od založení. „Na téma kovu proběhnou výstavy, výlety, komentované procházky po městě i přednášky a řada dalších kulturních akcí,“ řekl.

S rozvojem Žďasu se rozrůstal i Žďár nad Sázavou. Výstava 350 fotografií přibližujících výstavbu podniku bude v tamním Regionálním muzeu od 29. srpna. Zájemci se také například mohou zúčastnit výletu po místech v okolí spojených se zpracováním kovu v minulých stoletích. „Protože Žďárské vrchy kdysi bývaly takovými ‚Vítkovicemi‘ českých zemí,“ řekl starosta. Další výprava zamíří za kovářskou tradicí do dolnorakouského Ybbsitzu.

Náklady na slavnosti budou okolo 700.000 korun. Podle předpokladu města na ně poskytne půl milionu korun dotační program Interreg určený na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českem a Rakouskem.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované