Hlavní obsah

Vědci našli v Austrálii stopy 21 druhů dinosaurů. Největší měří 1,7 metru

Australští paleontologové nalezli největší dinosauří stopu na světě.

 

Reklama

28. 3. 2017 22:53

Jde o nejpestřejší soubor dinosauřích stop na celé planetě.

Článek

Až 140 milionů let staré stopy dinosaurů nalezl tým vědců na severozápadním pobřeží Austrálie, a to včetně té největší. Otisk nohy sauropoda měří 1,7 metru. Původně tomuto „Jurskému parku" hrozil zánik kvůli zpracování zemního plynu. Díky výzkumu však bylo místo vyhlášeno národním dědictvím.

Tým paleontologů Queenslandské univerzity a z Univerzity Jamese Cooka zkoumal na 25 kilometrů dlouhém pobřežním pásu mysu James Price Point v severozápadní Austrálii tisíce otisků stop, které lze sledovat pouze za odlivu. Steve Salisbury z Queenslandské univerzity prohlásil, že se jedná o nejpestřejší soubor dinosauřích stop na celé planetě.

„Nemá ve světě obdoby. Jde o velmi důležité naleziště, je to stopa neptačích dinosaurů na západě kontinentu a jediný zdroj toho, co víme o dinosauří fauně v první polovině spodní křídy, tedy před zhruba 146 až 73 miliony let," uvedl.

Vědci věnovali výzkumu v rozmezí let 2011 až 2016 více než 400 hodin. Identifikovali 21 typů otisků zastupujících čtyři hlavní skupiny dinosaurů. „Nalezli jsme pět typů stop dravých dinosaurů, nejméně šest typů otisků býložravých sauropodů s dlouhým krkem, čtyři typy stop býložravých dvounohých ornitopodů a šest typů stop takzvaných obrněných dinosaurů," upřesnil Steve Salisbury.

Stopám hrozila zkáza, protože oblast si v roce 2008 vyhlédla západoaustralská vláda jako místo vhodné ke zpracování plynu. Jakmile se to dozvěděli domorodí správci lokality, spojili se s paleontology, aby stopy - domorodé komunitě známé už po tisíce let - prozkoumali. Dinosauří stopy figurují i v domorodém „písňovém cyklu", díky němuž se z generace na generaci předávají příběhy, rituály, pravidla a zákony.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované