Hlavní obsah

Vědci objevili novou zbraň proti malárii. Geneticky upravená houba zabila 99 procent komárů

Každý rok na malárii zemře přes 400 tisíc lidí.Video: Valérie Dvořáková , AP, Reuters

 

Reklama

31. 5. 2019 22:34

Geneticky modifikovaná houba může zabít velké množství komárů šířících malárii. Vědci z americké univerzity v Marylandu a výzkumného ústavu v africké Burkině Faso zkoušeli její účinky. Za 45 dní se počet komárů v testovací oblasti snížil o 99 procent.

Článek

Africkým a americkým vědcům se podařilo vyrobit houbu, která dokáže rychle zabít velké množství komárů rodu Anofeles, kteří přenášejí malárii. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Podle výzkumníků není cílem komáry vyhubit, ale zastavit šíření nemoci.

Vědci nejprve našli speciální typ houby, který komáry přirozeně infikuje. Dalším krokem bylo ji vylepšit. „Je velmi poddajná, genetické inženýrství se na ní provádí velice snadno,“ řekl jeden z amerických výzkumníků.

Do houby přidali genetickou instrukci k výrobě toxinu z jednoho prudce jedovatého australského pavouka. Když se houba dostane komárovi do těla, začne produkovat tuto jedovatou látku a přenašeče malárie zabije.

„Pavouk používá své tesáky, aby propíchl kůži hmyzu a vstříkl do něj toxiny, nahradili jsme tesáky pavouka houbou,“ vysvětlil proces profesor marylandské univerzity a mykolog Raymond Leger.

K potvrzení slibných výsledků laboratorních testů postavili vědci v Burkině Faso falešnou vesnici o rozloze přes 600 metrů čtverečních. Dali do ní rostliny, chýše, zdroj vody i potravu pro komáry. Aby zajistili, že žádný hmyz neunikne, obklopili vesnici dvojitou vrstvou moskytiéry.

Výtrusy geneticky modifikované houby následně smíchali se sezamovým olejem a směs nanesli na bavlněné plátno. Aby byli vystaveni působení houby, museli komáři na plátnu přistát.

Na začátku pokusu vpustili vědci do vesnice 1500 komárů. Dokud v ní plátno s výtrusy nebylo, populace prudce rostla. Když ale do vesnice nasadili houbu, za 45 dní přežilo pouze 13 přenašečů.

Testy také ukázaly, že houba zahubila skutečně jen komáry, na které vědci cílili, a neohrozila jiný hmyz, například včely.

Vědci hledají nové způsoby, jak zabránit šíření malárie, dosavadní insekticidy totiž rychle ztrácejí svou účinnost. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) počet nakažených malárií v deseti nejhůře zasažených afrických zemích v posledních letech stoupá.

Každý rok na malárii zemře přes 400 tisíc lidí. Případů samotného nakažení jsou každoročně stovky milionů.

Reklama

Doporučované