Hlavní obsah

Velvyslanectví USA přestalo Turkům vydávat víza, Turecko oplácí stejnou mincí

USA a Turecko vzájemně pozastavily vydávání víz (Video: Reuters)

 

Reklama

9. 10. 2017 7:22

Spojené státy zkoumají, nakolik turecká vláda chrání bezpečnost zaměstnanců tamního amerického velvyslanectví.

Článek

Velvyslanectví Spojených států v Turecku pozastavilo vydávání víz. Tureckým turistům a podnikatelům se tak ztíží cesty do USA. Americká ambasáda podle svého dnešního vyjádření zkoumá, nakolik se vláda v Ankaře cítí povinna chránit bezpečnost jejích zaměstnanců. Několik hodin poté přistoupilo Turecko k odvetě a pozastavilo výdej víz občanům USA, informovaly agentury Reuters a DPA.

Vztahy Turecka a USA zhoršilo zatčení tureckého pracovníka americké diplomatické mise, kterého Ankara podezírá ze špionáže a blízkosti k hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Ten žije v USA a turecká vláda ho označuje za původce loňského nezdařeného pokusu o státní převrat. USA již dříve vyjádřily „hluboké znepokojení” nad zatčením svého spolupracovníka, připomněla agentura DPA.

Nynější přerušení výdeje víz vyostřuje již tak napjaté vztahy mezi oběma členskými státy Severoatlantické aliance. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu proto podle tureckých médií již v sobotu hovořil se svým americkým protějškem Rexem Tillersonem.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované