Hlavní obsah

Venezuela zakázala protesty až pod desetiletým trestem. Opozice chce i přesto demonstrovat

Venezuela zakázala demonstrace v souvislosti s volbami do Ústavodárného shromážděníVideo: Ruptly

 

Reklama

28. 7. 2017 22:08

Venezuelská vláda vyhlásila až do úterka zákaz demonstrací ve spojitosti s nedělními volbami do Ústavodárného shromáždění. Opoziční politici oznámili, že i přesto se pochod v Caracasu uskuteční.

Článek

Venezuela zakázala všechny demonstrace, které by mohly narušit či ovlivnit nedělní volby do nového Ústavodárného shromáždění. Za porušení zákazu hrozí až deset let vězení. Organizace spojených národů postup režimu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura kritizovala a vedení země vyzvala, aby umožnilo občanům poklidně vyslovit nesouhlas.

„Národní mítinky a demonstrace, shromáždění lidí a jakékoli jiné podobné akce, které mohou narušit či ohrozit řádný průběh volebního procesu, jsou v celé zemi zakázány," oznámil ministr vnitra Néstor Reverol v televizním projevu. Dodal, že v ulicích budou v souvislosti s hlasováním zpřísněna bezpečnostní opatření.

Zákaz demonstrací platí od pátku do úterý, nicméně opozice oznámila, že páteční velký protestní pochod v Caracasu přesto uskuteční. Opoziční politici na Twitteru burcují obyvatele, aby se nenechali zastrašit a aby se zákazu demonstrací postavili.

Opozice se snaží zabránit vzniku nového zákonodárného orgánu. V současném parlamentu má totiž vládní socialistická strana menšinu a nový orgán zřejmě socialisté ovládnou, jednak kvůli kontrole voleb a také kvůli bojkotu opozice. Podmínky voleb stanovil prezidentský dekret a prezidentovi Madurovi nakloněná národní volební komise, v minulosti přitom zrod podobného orgánu schvalovalo referendum. Podle průzkumů se vznikem Ústavodárného shromáždění nesouhlasí až 80 procent obyvatel.

„Doufáme, že volby plánované na neděli, pokud se uskuteční, se odehrají poklidně a budou respektovat lidská práva," uvedla v prohlášení mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva (UNHCR) Liz Throssellová. „Přání venezuelského lidu zúčastnit se, nebo nezúčastnit těchto voleb musí být respektováno. Nikdo nesmí být nucen volit a ti, co se rozhodnou hlasovat, tak musí učinit svobodně," dodala.

Opozice se obává, že Ústavodárné shromáždění rozpustí současný parlament a přepíše ústavu tak, že prezident Maduro zůstane u moci a ještě více upevní svůj autoritářský způsob vlády. Maduro tvrdí, že vznik nového zákonodárného sboru, který bude mít pravomoc přepsat ústavu, je nezbytný k politickému uklidnění nynější krizové situace.

Reklama

Související témata:

Doporučované