Hlavní obsah

Vídeň si kvůli případu špionáže předvolala ruského velvyslance

Foto: Redakce Seznam, ČTK

Sebastian Kurz.

Reklama

9. 11. 2018 12:40

Rakousko si předvolalo ruského velvyslance ve Vídni a ministryně zahraničí Karin Kneisslová zrušila návštěvu Moskvy plánovanou na prosinec.

Článek

Ruského velvyslance Rakousko předvolalo kvůli případu nyní penzionovaného plukovníka, který během služby v armádě 20 let působil jako špion ve prospěch Ruska, uvedl dnes rakouský lidovecký kancléř Sebastian Kurz.

„Vztah mezi Ruskem a Evropskou unií se tímto nezlepší,“ řekl dnes ráno na krátké tiskové konferenci Kurz. „Špionáž je nepřijatelná,“ dodal. Na otázku, zda Vídeň zvažuje vyhoštění ruských diplomatů, odpověděl, že další postup vláda projedná s evropskými partnery.

„Případ ukazuje, že i po konci studené války musíme upevnit naši bezpečnostní síť uvnitř Rakouska,“ uvedl ministr obrany Mario Kunasek.

Informace o výzvědné činnosti tohoto 70letého muže dostalo Rakousko ze zahraničí, uvedla agentura APA. Podle deníku Kronen Zeitung se špionáží pro Moskvu začal už v 90. letech a co dva týdny předával Rusům informace týkající se rakouského letectva, dělostřeleckých systémů nebo situačních hodnocení.

V posledních letech je pak informoval o situaci ohledně migrace v Rakousku nebo pro ně vytvořil osobnostní profily mnoha vysoce postavených příslušníků rakouské armády. Za své služby pro Moskvu prý získal 300 000 eur (7,8 milionu Kč).

Případ vyšetřuje státní zastupitelství.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované