Hlavní obsah

Video: Poblíž Athén zuří lesní požáry, řeckou metropoli zahalil dým

Bez komentáře: Hasiči v Řecku bojují s rozsáhlým lesním požárem. S ohněm se snaží skoncovat více než 300 hasičů, osm letadel a 12 vrtulníků.Video: AP

 

Reklama

28. 7. 2021 13:15

Lidé v oblasti dostali varování prostřednictvím SMS zpráv, aby raději nevycházeli ven a zavřeli okna kvůli kouři z hořících lesů. Úřady nařídily evakuaci dvou obcí nedaleko Athén.

Článek

Řecký tisk uvádí, že za posledních 24 hodin se v zemi rozhořelo na 40 lesních požárů. Operace hasičů asi 30 kilometrů od Athén začala v úterý kolem poledne. Práci jim ztěžoval silný vítr a velmi teplý vzduch, který začal proudit do Řecka z Afriky.

Podle šéfa civilní obrany Nikose Chardaliase se k večeru situace zlepšila, hasiči ale s plameny stále bojují. Zásahy jsou obtížnější i z tohoto důvodu, že se hasiči pohybují mezi domy.

Na místě zasahuje zhruba 300 hasičů, vedle pozemních jednotek bylo vysláno osm letadel a 12 vrtulníků. Pomáhají také dobrovolníci. Vyšetřovatelé mezitím prověřují, zda ohně někdo nezaložil úmyslně.

Úřady zatím hlásí jen materiální škody na porostech, domech a vozech. Podle mluvčího hasičů nikomu nehrozilo nebezpečí.

Vlna veder, kdy meteorologové očekávají na jihu Řecka teploty až 44 stupňů Celsia, má v Řecku trvat zhruba týden.

Lidé v okolí obce Stamata severovýchodně od Athén dostali upozornění na mobilní telefony s odkazem na opatření, která mají v takové nouzové situaci dodržovat. Pokud se oheň blíží k jejich domu, nemají propadat panice a mimo jiné odstranit hořlavé materiály z okolí domu, zavřít okna, dveře a naopak otevřít branku či vrata, aby umožnili případný vstup hasičů.

Také by měli přistavit žebřík k opačné straně domu, než se blíží požár. V případě špatné viditelnosti by měli rozsvítit světla v domě i u domu. Pokud už plameny zasáhly dům a nelze ho bezpečně opustit, mají se všichni shromáždit v jedné místnosti, mít u sebe svítilny a dát mokré látky pod dveře.

Země má ještě v živé paměti tragické požáry z roku 2018. Zemřelo tehdy 102 lidí a další desítky utrpěly zranění.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované