Hlavní obsah

Video z hranic Evropy. Naočkovalo se jen 6 % populace. A přišla další vlna

Svět bez obalu: V Arménii je naočkováno jen asi 6 % obyvatelstva. Země se nachází na vrcholu další vlny pandemie.Video: RFE/RL

 

Reklama

26. 10. 2021 20:45

Arménie bojuje s novou vlnou pandemie covidu-19 a zároveň s nízkou motivací lidí nechat se očkovat.

Článek

Sedmdesátiletá Zarik Hakobianová leží už dva měsíce na jednotce intenzivní péče v jerevanské nemocnici. Všechna lůžka jsou na oddělení obsazena pacienty s covidem-19. „Říkám vám, že bych už moc chtěla být zdravá, ale ne a ne se uzdravit,“ říká v rozhovoru s reportéry Rádia Svobodná Evropa Zarik Hakobianová.  Úřady nárůst počtu případů přičítají pomalému tempu očkování. „Dá se říci, že se nacházíme na vrcholu další vlny,“ uvedl zástupce ředitele v Lékařském centru v Jerevanu Petros Manukian.

Navzdory rostoucím číslům však stále mnoho Arménů nevěří, že je může před pandemií ochránit vakcinace.

Očkováno je v Arménii méně než 6 % obyvatelstva. Někteří pacienti, kteří se nakazili covidem-19, tvrdí, že se stále obávají účinků vakcíny.

„Očkování se velmi bojím. Mohou vám z toho otéct nohy a já mám tyto problémy už teď,“ vysvětluje svůj odpor k vakcíně Zarik.

I další pacientka, která se teď musí léčit na jednotce intenzivní péče, se nechce nechat očkovat.

„Hrozí mi riziko vzniku krevních sraženin a mám vysokou hladinu železa v krvi,“ říká Lilia Martirosianová.

Ale po deseti dnech na jednotce intenzivní péče žena alespoň vyzývá ostatní, aby nemoc brali vážně. „Všichni lidé by teď měli být opatrnější, protože ani my jsme nevěřili, že nám hrozí nějaké riziko. Člověk musí být velmi opatrný a nepodceňovat to,“ dodává Lilia.

Jeden ze zdejších pacientů byl plně naočkován, ale i tak onemocněl. Je ale přesvědčen, že by bez vakcíny měl těžší průběh nemoci.

„Důležité je, že jsem nezemřel,“ říká Samvel Mirzakhanian.

Arménští lékaři se snaží své spoluobčany přesvědčovat, že očkovaní pacienti mají mnohem menší pravděpodobnost vážného onemocnění. Téměř všichni, kteří v nemocnici končí na jednotce intenzivní péče, jsou podle nich neočkovaní.

„Kdyby byl pacient očkován, tak by spíše neonemocněl. A zadruhé, pokud by přece jen onemocněl, bude mít mírnější příznaky,“ upozorňuje lékař Petros Manukian.

Všichni pacienti, kteří zůstávají v nemocnici už dlouhé týdny, nebo dokonce měsíce, si přejí jediné: Aby jejich trápení s covidem-19 už konečně skončilo.

„Kdyby mi teď dovolili jít domů, tak hned odejdu. Klidně i ve spodním prádle,“ tvrdí Samvel Mirzakhanian.

Více v úvodním videu. Další reportáže z produkce RFE/RL najdete zde.

Reklama

Doporučované