Hlavní obsah

Vláda obrátila: Testy na koronavirus budou zdarma i po prvním září

Foto: vláda.cz

Adam Vojtěch.

Reklama

23. 8. 2021 15:21

Vláda zrušila své vlastní opatření a rozhodla, že i na začátku podzimu budou testy na covid pro všechny zadarmo.

Článek

Informace Seznam Zpráv o chystaném zrušení opatření Ministerstva zdravotnictví se nyní ukázaly jako správné. Vláda skutečně zrušila své vlastní rozhodnutí proplácet po prvním září testy na covid pouze dětem a vážně nemocným, kteří se nemohou očkovat. A rozhodla, že testy budou dál bezplatné pro všechny.

„Dnes jsme diskutovali opětovně otázku vývoje nemoci covid-19, pokud se týká vývoje v Evropě a období, které nás čeká po létě. Když se podíváme na situaci v okolních státech, celá západní Evropa má zhoršující se trend,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Podle něj se situace začala zhoršovat před měsícem ve Španělsku. „Nyní je už zhoršená i u našich západních sousedů, Institut Roberta Kocha ohlásil čtvrtou vlnu v Německu. V tuto chvíli zatím odložíme zrušení úhrady testů na covid-19, jak bylo původně plánováno k prvnímu září, vzhledem ke zhoršující se situaci v západní Evropě, včetně Německa, kde to jde rapidně nahoru, se dá předpokládat, že dříve nebo později se situace objeví i u nás, zatím potřebujeme udržet testovací kapacity. Proto v tuto chvíli vláda zrušila ten záměr nehradit testy z veřejného zdravotního pojištění,“ dodal Vojtěch.

Nyní mají podle ČTK z veřejného zdravotního pojištění lidé hrazeny měsíčně dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy. Minulý týden vláda rozhodla, že preventivní testy na covid-19 budou mít ze zdravotního pojištění hrazeny od září i nadále jen děti a mladí do 18 let. Původně vláda mluvila o tom, že by si testy měli od září platit všichni nad 12 let, pro něž je dostupné očkování. Bezplatné mělo být podle opatření z minulého týdne testování také pro lidi, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, a pro lidi, kteří s očkováním začali, ale ještě jej nemají dokončené. Pro ostatní měly být testy, které jsou potřeba například pro návštěvy kulturních či sportovních akcí, zpoplatněny. Část odpůrců očkování to má za diskriminační.

Za dokončené očkování se považuje uplynutí dvou týdnů po druhé dávce u dvoudávkových vakcín nebo dva týdny po první dávce u jednodávkové očkovací látky.

Proti rozhodnutí zrušit hrazení preventivních testů se už dříve vyslovili zástupci kultury, cestovního ruchu či provozovatelé bazénů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém tradičním víkendovém videu na sociálních sítích v neděli řekl, že epidemie neskončila a lidé mají dávat pozor. „Zkuste pochopit to, že očkování je jediné řešení a jediná ochrana,“ uvedl. Doplnil, že se na svých výjezdech do krajů v rámci předvolební kampaně setkává s řadou lidí, kteří se očkovat nechtějí.

Reklama

Doporučované