Hlavní obsah

Vláda schválila slevu na jízdné pro studenty a seniory, od června ušetří 75 procent

Vláda schválila slevu na jízdné pro studenty a seniory. (Video: Twitter.com, Seznam Zprávy)

 

Reklama

27. 3. 2018 13:29

Vláda schválila slevu na dopravu pro studenty a seniory. Na Twitteru to uvedl premiér v demisi Andrej Babiš. Studenti a senioři od 10. června ušetří na cestách vlaky a autobusy 75 procent.

Článek

Studenti a senioři budou jezdit vlaky a autobusy se slevou 75 procent. Rozhodla o tom česká vláda, o čemž informoval na svém twitterovém účtu premiér v demisi Andrej Babiš. Zlevněné jízdné vyjde stát od příštího roku na 5,83 miliardy korun. Ministerstvo dopravy dosud na kompenzacích platilo přibližně 240 milionů.

Dopravci si ale budou moci určit, na kterých spojích slevy umožní. Souvisí to s omezenými možnostmi zvyšování kapacity u vytížených linek. Ministerstvo předpokládá, že tato rozhodnutí budou dopravci přijímat po dohodě s objednateli. „Možnost omezení poskytnutí slevy by byla limitována určitým procentem ze všech spojů dopravce,” napsalo ministerstvo. Konkrétní procento ještě není dané.

Pětasedmdesátiprocentní sleva na jízdné bude platit pro studenty do 26 let a seniory od 65 let od 10. června, na kdy je chystaná změna jízdního řádu. „Děti do šesti let budou dál jezdit zdarma, zdravotně postiženým zůstává stávající sleva,” dodal ke změnám Babiš.

„Podporu zejména seniorům si stát ne že dovolit může, ale musí,” uvedl před dnešním jednáním kabinetu ministr dopravy Dan Ťok (ANO). „Druhá věc je podpora studentů, tam to je nová generace. Evropa přistupuje k tomu, že pro mládež a studenty dělá zajímavé zlevněné jízdné, je namístě, aby se ČR přidala,” dodal.

Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury je návrh nekoncepční a premiér v demisi si jím pouze kupuje voliče. „Vláda bez důvěry se evidentně inspirovala na Slovensku, kde ale toto opatření nepřineslo avizované pozitivní dopady, protože lidé nechtějí jezdit přeplněnými vlaky, a tak se vrací k dopravě vlastním autem,” uvedl.

Schválené opatření má zlepšit dostupnost veřejné dopravy pro vymezené skupiny cestujících, ve kterých se obecně vyskytuje větší podíl lidí s nízkými příjmy. Současně chce Ministerstvo dopravy stimulovat využívání veřejné hromadné dopravy mladými lidmi.

Kompenzace slev dopravcům bude provádět Ministerstvo dopravy obdobným způsobem, kterým nyní zajišťuje úhradu současných slev na komerčních spojích v železniční a autobusové dopravě. V souvislosti se slevou bude muset Ministerstvo financí upravit svůj výměr pro seznam zboží s regulovanými cenami.

Babiš minulý týden po jednání kabinetu řekl, že vláda v letošním státním rozpočtu našla úspory 8,4 miliardy korun. Z těchto peněz chce kabinet dát čtyři miliardy krajům na opravy silnic 2. a 3. třídy, uvedl. Zbytek peněz využije podle něj například právě na slevy jízdného.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované