Hlavní obsah

Spory jsou za námi, shodli se Putin s Lukašenkem a začala nová spolupráce

Putin a Lukašenko vystoupili po pětihodinovém jednání a shodli se na narovnání vzájemných vztahů.

 

Reklama

3. 4. 2017 20:36

Ruský prezident se ve stejný den, kdy došlo k útoku na metro v Petrohradě, setkal ve stejném městě s běloruským protějškem Lukašenkem.

Článek

Ruský prezident Vladimir Putin dnes v Petrohradě jednal přes pět hodin se svým běloruským partnerem Alexandrem Lukašenkem. Schůzka začala necelou hodinu po bombovém útoku v petrohradském metru, který oba státníci důrazně odsoudili. Lukašenko přislíbil pomoc běloruských bezpečnostních orgánů ruským kolegům při vyšetřování útoku.

Oba politici si na konferenci pochvalovali porozumění, které jednání za zavřenými dveřmi provázelo. Uvedli také, že mezi nimi nezůstaly žádné spory. Právě jejich vyřešení byla věnována zvláštní pozornost, neboť narušené vztahy se negativně podepsaly na cenách ruských energetických surovin a zapříčinily problémy s dovozem běloruské zemědělské produkce.

Bělorusko vyjadřovalo nesouhlas s cenami ruské ropy a plynu již od začátku loňského roku, jsou podle něj neudržitelné, proto začalo platit Rusku méně - to reagovalo pozastavením vývozu ropy. Tento spor byl podle Putina dnes nejen vyřešen, ale obě strany se dohodly i na energetické spolupráci až do roku 2020.

Spory ohledně ceny plynu budou podle šéfa Kremlu vyřešené během příštích deseti dnů. Do počátku příštího roku mají být vypracována pravidla „jednotného plynového trhu". Dodávky ruské ropy budou v plném objemu obnoveny.

Rusko vyšle do Běloruska experty. Vyřeší tak tamní problémy s kvalitou potravin

Moskva a Minsk se rovněž ocitly na hranici roztržky ohledně dovozu běloruské zemědělské produkce. Rusko prakticky od vyhlášení západních sankcí v roce 2014 obviňuje Bělorusko, že přes jeho území do Ruska proniká západní ovoce a zelenina, které jsou v Rusku vystaveny protisankcím. Moskva rovněž obviňuje běloruské pěstitele, že jejich produkce odporuje ruským normám. I tyto výtky podle Putina po dnešním jednání přestaly platit. Rusko vyšle do běloruských podniků experty, kteří problémy s údajně nedostatečnou kvalitou odstraní.

Normalizaci vztahů na společné tiskové konferenci potvrdil i Lukašenko. „K dnešnímu dni žádné neřešené problémy nezůstaly. Během deseti dnů naše vlády všechno dohodnou a ekonomika se vrátí do normálního režimu. Je samozřejmě špatné, že problémy nižší úrovně musejí řešit prezidenti," posteskl si běloruský prezident.

Otázka bezpečnosti byla dlouho plánovaná, řekl Lukašenko

„Mluvili jsme také hodně o bezpečnosti. Nejen kvůli tragédii, k níž dnes v Petrohradě došlo, diskuze na toto téma byla dopředu naplánovaná,” uvedl Lukašenko s tím, že otázka bezpečnosti nemá žádnou souvislost se spory ohledně ceny energetických surovin.

„Chceme, aby situace mezi Ruskem a Běloruskem byla stabilní. Na světě je příliš málo bezpečných míst, proto jsme se dohodli na společných krocích, které povedou k zajištění bezpečnosti v obou zemích,” pokračoval běloruský prezident.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované