Článek
„Ale ale, ten tlak máte nějaký vyšší,“ podivuje se zdravotnice, když se na displeji tlakoměru objeví hodnota 144 na 78. Mírně zvýšený tlak patří Adamu Vojtěchovi, exministru zdravotnictví a jedničce hnutí ANO v Jihočeském kraji.
Vojtěch dorazil v pátek odpoledne na českobudějovické náměstí, aby poprvé ukázal svou pojízdnou ambulanci. V ní si mohou voliči nechat změřit tlak, cholesterol nebo saturaci „To mám ze stresu z kampaně,“ směje se Vojtěch. (A to ještě na akci nedorazil stranický šéf Andrej Babiš, který je očekáván až později odpoledne.)
O ambulanci hnutí ANO je velký zájem - zásoby testů na cholesterol se rychle tenčí a zdravotnice doporučují Vojtěchovi, ať na příští štaci nakoupí větší zásoby. Sem tam testy odhalí někoho se zdravotním problémem.
„S tím tlakem někam chodíte? Tak to si rozhodně někam dojděte,“ nabádají starší dámu. A dávají jí do ruky letáček s přesným rozpisem, na jakou preventivní prohlídku má v jakém věku nárok.
Právě zdravotnická témata, konkrétně prevence, mají tvořit jádro Vojtěchovy kampaně. Program hnutí ANO sice ještě nepředstavilo, několik taháků z oblasti zdravotnictví už ale Vojtěch prozradí. „Chci zavést bonusy za to, že lidé budou chodit na prevenci,“ plánuje.
Myšlenka finančně motivovat lidi, aby chodili na pravidelné kontroly, není nová. Současný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) hovořil naopak o malusech pro neukázněné pacienty, to se ale Vojtěchovi nelíbí. „Podle mě spíš funguje pozitivní motivace,“ říká, zatímco rozdává své podepsané fotografie.
Zároveň si Vojtěch chce došlápnout na zdravotní pojišťovny. „Myslím, že jsou příliš pasivní ve své roli, například při zajišťování dostupných kapacit,“ dodává Vojtěch.
Téma prevence, především onkologických onemocnění, je velmi blízké i šéfovi strany. Babiš se často lidí na výjezdech ptá, jestli si nechali vyšetřit prostatu nebo prsa, a popisuje, na jaké prohlídky mají nárok. Sem tam přihodí i popis vlastních zdravotních potíží.
Ostatně už v minulosti Babiš navrhoval objíždět Česko s kamionem, ve kterém bude „cétéčko“. V roce 2021 spolu s Vojtěchem, ještě v roli ministra zdravotnictví, nechal připravit brožuru o rakovině, která je na některých akcích ANO k vidění dodnes.
Návrat na jih
Vojtěch v Jihočeském kraji kandidoval v roce 2017, tehdy ještě jako trojka. Hnutí tu tehdy zvítězilo s 29 procenty hlasů. V následujících volbách 2021 tu ovšem ANO složitě hledalo lídra - nakonec byl na jih Čech přesunut Richard Brabec, někdejší ministr životního prostředí. Přesto ANO skončilo až na druhém místě za koalicí Spolu. A od Vojtěcha se teď očekává, že stranu vrátí k vítězství v kraji.
Podle reakcí voličů, kterých se v pátečním odpoledni v Českých Budějovicích sešly nižší stovky, to byla dobrá sázka. Vojtěch je populární především u žen, které se s ním chtějí vyfotit a svěřit se mu se svými problémy.
Na jeho roli v koronavirové krizi, která vadí části voličů z opozičního spektra, se tu nikdo moc neptá. Přitom „covidoví odpůrci“ v davu jsou. Když jedna ze zdravotnic popisuje, že velkým problémem v Česku jsou koronární - tedy srdeční - nemoci, dvě starší dámy se zřejmě přeslechnou. „Koronavirové nemoci, už s tím zase otravují,“ zamračí se jedna na druhou a jdou pryč.
Ačkoli Vojtěch v posledních čtyřech letech v české politice nepůsobil, dostal se do takzvané „velké pětky“ kampaně ANO. Spolu s Andrejem Babišem, Karlem Havlíčkem, Alenou Schillerovou a Robertem Plagou se usmívá z billboardů po celé zemi s nápisem „zkušený tým“.
Nestraník Vojtěch je zároveň předpokládaným kandidátem na ministra zdravotnictví, ačkoli přímo v hnutí je řada lékařů a například Kamal Farhan zastává post stínového ministra v takzvané „lepší vládě“ hnutí ANO.
Vypadalo to přitom, že Vojtěch se z Česka spíš stahuje. Po jednom období v Poslanecké sněmovně a dvojím angažmá na Ministerstvu zdravotnictví se usadil v Helsinkách na postu velvyslance.
Jeho mandát ve Finsku se ale pomalu blížil ke konci, když Vojtěcha s nabídkou kandidatury oslovila dvojka hnutí, Karel Havlíček. Plácli si loni v prosinci v českobudějovických Masných krámech. A to přestože Vojtěch na své působení na Ministerstvu zdravotnictví v době koronavirové krize nemá jen růžové vzpomínky - provázely ho časté neshody s šéfem Andrejem Babišem.