Hlavní obsah

Babišovy ženy. Kdo jsou lídryně, které ANO vysílá do voleb

Foto: Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Andrej Babiš napsal na čela kandidátek hned sedm žen.

Starostky, které nejdou pro ostřejší slovo daleko, nebo obdivovatelky politického stylu Andreje Babiše. Sestavili jsme profily sedmi volebních lídryň hnutí ANO.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Hnutí ANO Andreje Babiše vysílá do podzimních voleb nejvíc žen v čele kandidátek ze všech významných stran - sedm, stejně jako mužů. ANO v tomto srování poráží i liberální strany, jako je STAN (pět lídryň) nebo Piráti (jedna lídryně).

Kdo jsou ženy, které ANO letos nabízí na předvolebních plakátech? Některé jsou známější, jiné si Andrej Babiš sám vytipoval v regionech. A někdy si je prosadil navzdory tomu, co chtěli ostatní straníci v krajích.

Řadu z „Babišových žen“ spojuje až nekritický obdiv k předsedovi. Některé zase mají společné to, že se ve svých regionech potýkají s problémy ve vyloučených lokalitách - a jsou fanynkami spíše drsných opatření.

Zuzana Schwarz Bařtipánová - jednička v Ústeckém kraji

Foto: Profimedia.cz

Zuzana Schwarz Bařtipánová.

Dlouholetá starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová přeskočila na kandidátce kromě hejtmana a exministra Richarda Brabce i řadu poslanců a poslankyň. Sedmačtyřicetiletá komunální politička má za sebou několik pokusů proniknout do krajského zastupitelstva, Sněmovny i Senátu - všechny ale neúspěšné.

Proč si Babiš vybral právě ji před politicky zkušenějšími a mediálně známějšími kolegy, prý neví. „Byla jsem z té nabídky překvapená. Když se schvalovala kandidátka, vnímala jsem to tak, že jsem nejméně zkušený politik na úrovni celostátní politiky,“ přiznává Bařtipánová.

Podle hlasů z ANO Bařtipánová zaujala Babiše tím, že je aktivní a rázná. „Je to úspěšná starostka. Znám poměry u nás v severních Čechách velmi dobře a ona si s tím docela úspěšně umí poradit, uklidňovat tam napětí,“ hodnotí ústecká poslankyně Eva Fialová.

Bařtipánová se nebojí říct kritický názor ani svému stranickému předsedovi. S Babišem se osobně v době jeho premiérství seznámila tak, že se k němu objednala na Úřad vlády, aby ho upozornila na problémy s obchodem s chudobou ve svém regionu.

Když nebyla spokojená s tím, jak vláda řeší záškoláctví ve vyloučených lokalitách, napsala kritický otevřený dopis Babišovi i jeho ministru školství Robertu Plagovi. S řešením spokojená nebyla - později adresovala podobný dopis i vládě Petra Fialy.

Bařtipánová prosazuje například odebírání sociálních dávek rodinám, které neposílají děti do školy, nebo snížení trestní odpovědnosti dětí. Když těsně před minulými volbami hlasy ODS, ANO a SPD vznikl zákon třikrát a dost, který krácení dávek v případě záškoláctví umožňoval, hlasitě ho chválila.

Později ale zákon zrušily soudy jako neústavní. Ve Sněmovně chce Bařtipánová zákon vrátit do hry. „Musíme najít jinou cestu, aby to uspělo při nějakých případných žalobách u Ústavního soudu,“ řekla Seznam Zprávám.

Jitka Volfová - jednička v Libereckém kraji

Foto: ANO

Jitka Volfová.

Starostka téměř čtyřicetitisícové České Lípy je už roky Babišovou oblíbenkyní. Ustoupit jeho favoritce museli nynější poslanci v regionu Jana Pastuchová i David Pražák. Volfová má zároveň dobré vztahy i s libereckým hejtmanem Martinem Půtou z hnutí STAN, s nímž dva roky spolupracovala na kraji jako náměstkyně.

Místní o ní nejčastěji říkají dvě slova - pracovitá a loajální - čímž je de facto vysvětleno, proč si ji Babiš oblíbil. Tyto dvě vlastnosti oceňuje nade vše.

Volfová v případě, že se stane poslankyní, chce zároveň zůstat i starostkou České Lípy - věří, že kumulaci funkcí bude stíhat.

„Já osobně nejsem přítel výkonu více takto náročných funkcí, ale u Jitky Volfové jsem přesvědčen, že ona je to schopna zvládnout díky své pracovitosti a umění přímého tahu na branku v kombinaci s diplomacií,“ básní krajský zastupitel za ANO Petr Šimoník.

Doposud si Volfovou ve městě chválí, povedlo se jí především rozhýbat nejrůznější investice. V České Lípě se mimo jiné potýkala s klasickými problémy v regionu jako jsou drogy, hluk a kriminalita v centru. Prosazovala například bezdoplatkové zóny, které neumožňují v některých oblastech čerpat sociální dávky na bydlení. Ústavní soud je ovšem později zrušil.

Renata Oulehlová - jednička v Karlovarském kraji

Foto: Facebook

Renata Oulhelová.

O Karlovarském kraji kdysi Andrej Babiš prohlásil, že je „historicky nejhorší ve všem“. Zároveň se tam ale může spoléhat na výborné volební výsledky. Vítězství v regionu mu má letos zajistit poslankyně Renata Oulehlová. Vystudovaná zdravotní sestra minule kandidovala ze třetího místa, jak Jana Mračková Vildumetzová, tak Věra Procházková se ale mezitím staly senátorkami.

Jako starostka Sokolova na sebe Oulehlová upozornila v roce 2020, kdy nechala odstranit americkou vlajku z pietního aktu u pomníku sovětských zajatců. Byla to přitom právě americká armáda, která město osvobodila a zasadila se o důstojný pohřeb mrtvých zajatců.

Ve Sněmovně Oulehlová sedí v podvýboru pro vyloučené lokality a také jako sokolovská starostka byla známá prosazováním opatření pro tyto oblasti. Po nástupu do dolní parlamentní komory řekla médiím: „Pro celý náš kraj je důležitý ten náš věčný boj s větrnými mlýny, obchod s chudobou, sociálně vyloučené lokality, lidé, kteří nedokážou dodržovat zásady slušného chování, to je to, co nás trápí.“

Sokolov byl pod jejím vedením jedním z prvních měst v Česku, které zavádělo do praxe již zmíněné bezdoplatkové zóny. Podle Oulehlové se osvědčily a nenaplnily se obavy, že zkomplikují život chudým lidem. Když Ústavní soud zóny zrušil, byla hlasitým kritikem rozhodnutí.

Monika Oborná - jednička na Vysočině

Foto: Facebook Moniky Odborné

Monika Oborná.

Nová hvězda ANO, na niž Andrej Babiš s Karlem Havlíčkem hodně sázejí. V kampani ukazuje svůj talent i energii. Od začátku letošního roku agituje s heslem „naše Monika za Vysočinu“.

Ostatně jako o „naší Monice“ o ní hovoří i sám šéf Babiš. Ve srovnání s ostatními kandidáty ANO má pětatřicetiletá Oborná v kampani od předsedy hnutí mimořádnou míru pomoci. Babiš už několik měsíců pravidelně dojíždí na Vysočinu, objevuje se na jejích akcích i sociálních sítích.

Oborná v ulicích měst rozdává koblihy, květiny, letáky a čepice. Nejvíc ale poslankyně, jež se ve Sněmovně věnuje vědě a inovacím, vsadila na českou jistotu – vaření. Do jihlavské školy vaření Gurmandie si zve špičky hnutí ANO, aby s nimi v modré zástěře natočila videa v kuchyni.

Na Vysočině se jako lídryně sešly tři výrazné ženy, soupeřkami Oborné budou Barbora Pipášová (Piráti) a hlavně Eva Decroix, ministryně spravedlnosti za Spolu.

S dalšími ženami, které ANO vytáhlo do čela kandidátek, má jednu věc společnou - nekritický, až obdivný postoj k Andreji Babišovi. „Je pro mě velká škola ho sledovat při výjezdech, jak mluví s lidmi. Jak je schopný s nimi navázat kontakt a jak jim naslouchá – myslím, že toto nedokáže žádný jiný politik v Česku,“ říká.

Ivana Mádlová - jednička v Plzeňském kraji

Foto: Facebook

Ivana Mádlová.

Devětapadesátiletá manažerka a zdravotnice Ivana Mádlová vedla kandidátku ANO už při sněmovních volbách v roce 2021. Tentokrát si ji musel do čela krajské kandidátky prosadit sám Andrej Babiš.

Proti Mádlové se totiž spojili místní předáci, plzeňský primátor Roman Zarzycký a hejtman Kamal Farhan. S pokusem dostat do čela kandidátky Huberta Langa, jenž se svou protiukrajinskou rétorikou má blízko spíš k SPD, však neuspěli.

Mádlová, jež v minulosti působila jako zdravotnice na misích v zahraničích, naopak projevy xenofobie nesnáší.

Na druhou stranu i ona umí přitvrdit. „Dočasná ochrana uprchlíků se neustále prodlužuje, ale nikdo z vládních politiků nedělá nic pro nalezení mírového řešení konfliktu na Ukrajině, aby se ukrajinští uprchlíci mohli vrátit domů,“ říká.

Jana Berkovcová - jednička v Královéhradeckém kraji

Foto: ANO

Jana Berkovcová.

Východočeská poslankyně Jana Berkovcová povede kandidátku v Královéhradeckém kraji. Berkovcová se celý život věnuje oblasti školství. Než v roce 2016 vstoupila do ANO a vrhla se na politickou dráhu, učila na základní či střední škole nebo působila v Národním pedagogickém institutu.

Také v hnutí ANO platí za expertku na školství - ve Sněmovně je od minulých voleb a zasedá ve školském výboru. Pětapadesátiletou političku dokonce Babiš nominoval do své stínové vlády jako ministryni školství. Skutečnou ministryní se ale nestane, šéf ANO dá jako již mnohokrát přednost raději expertovi zvenčí, konkrétně Robertu Plagovi.

Minule vedla kandidátku v Královéhradeckém kraji dnešní europoslankyně Klára Dostálová, Berkovcová kandidovala až ze čtvrtého místa. Letos se jí povedlo dostat až do čela před několik poslaneckých kolegů.

Alena Schillerová - jednička v Jihomoravském kraji

Foto: Renata Matějková, Seznam Zprávy

Alena Schillerová.

Babišovu jedničku na jižní Moravě není potřeba nijak zvlášť představovat. Místopředsedkyně hnutí, šéfka poslaneckého klubu, stínová ministryně financí a jedna z nejbližších spolupracovnic Andreje Babiše z posledních let - Alena Schillerová.

Bývalá ministryně je v hnutí od roku 2021 a pro Babiše „koučuje“ obří, jedenasedmdesátihlavý poslanecký klub. O Babišovi zásadně mluví jako o „šéfovi“, on ji oslovuje familiárně „Alenko“.

Na jižní Moravě nemá jednoduchý úkol - největším konkurentem je tu Spolu, které minulé volby vyhrálo. Oba rivalové v regionu navíc mají výrazné problémy s vlastními lidmi - Spolu letos možná oslabí bitcoinová kauza exministra a brněnského politika Pavla Blažka, ANO tam zase muselo v minulosti rušit brněnskou buňku kvůli kauze Stoka a problémy má i s tou současnou.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. Parlamentní volby proběhnou v pátek 3. a v sobotu 4. října 2025. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodníZelení

Doporučované