Článek
Pár měsíců před volbami se prakticky všechny strany chystají naplno rozjet předvolební kampaně. Finišují programy, lákají na svoje výjezdy, sestavují kandidátky. V Sociální demokracii je ale klid. A to až takový, že jsou někteří členové v napětí.
„Ti, kteří chtějí jít do voleb, mají sestavené kandidátky nebo je tvoří. U nás proces sestavování kandidátek vůbec nezačal. Nevíme, jak budeme kandidovat ani v jakém formátu. To mi nepřijde standardní,“ popsal redakci jeden z krajských předsedů SOCDEM s tím, že situace není čitelná a někteří členové jsou nervózní.
Podle politologa Josefa Mlejnka, který působí v Institutu politologických studií na Univerzitě Karlově, by Sociální demokracie už dál neměla otálet. „Mají opravdu nejvyšší čas. Většina stran to má totiž tak, že dělají takové dvě vlnky. Ta první je před prázdninami, je to takový ‚půl finiš‘. O prázdninách totiž přichází útlum, voliči chtějí klid a ne řešit politiku. Pak se to zase rozjíždí v září. Ale ten, kdo naskočí v září, se už chytit také nemusí,“ zmiňuje.
ANO není vhodný partner, míní Dienstbier
Předsedkyně Jana Maláčová má prý svým straníkům odtajnit směřování SOCDEM začátkem června. Poté, co odpískala vyjednávání s hnutím Stačilo!, se objevují informace, že plánuje „upíchnout“ některé své členy na kandidátky hnutí ANO. Sama by pak podle zdrojů Seznam Zpráv mohla kandidovat na vyšším místě v Karlovarském kraji.
Že se šéfka sociálních demokratů a pár vyvolených nakonec pokusí kandidovat do Sněmovny pod záštitou Andreje Babiše, pak naznačuje i sobotní dopis někdejšího předsedy strany Vladimíra Špidly určený členům. „Vstoupit na kandidátky ANO se mi jeví jako strategická chyba, jež ohrožuje existenci strany, kterou nezničily ani nejpohnutější okolnosti,“ uvedl Špidla, který o případné spolupráci mluví jako o strategické chybě.
Někdejší předseda vlády pak kritizoval i to, že o budoucnosti strany rozhoduje „úzké grémium“. Z toho důvodu vyzval spolustraníky, aby se v rámci svých organizací během května poradili, zda je pro ně spojení s ANO přijatelné.
Podle předsedy pražské organizace Jiřího Dienstbiera by nebylo spojenectví s nejsilnějším opozičním hnutím dobrým rozhodnutím. Obecně tak prý souhlasí s názorem Špidly.
„Myslím, že ta spolupráce by byla značně problémová. Jde o hnutí, které na evropské úrovni spolupracuje s krajní pravicí, Andrej Babiš obdivuje Orbánův režim v Maďarsku, chce snižovat daně korporacím, není to vhodný partner pro Sociální demokracii,“ míní. Zároveň dodává, že jako člen předsednictva nemá žádnou informaci o tom, jakým směrem se chce jeho strana ubírat. Připouští ale, že i k němu se dostaly informace o možné spolupráci. Předsedkyně se k nim ale prý nevyjádřila.
Ke Špidlově výzvě pak říká, že setkání pražských politiků plánuje. „Určitě se sejdeme jak na celopražské úrovni, tak asi i na úrovni pražských obvodů. V tuto chvíli ale neumím říct, jaké bude stanovisko, záleží na těch, kteří se budou chtít vyjádřit,“ dodal.
Birke: Pokud mám jít s ANO, půjdu
Co se hnutí ANO týče, oslovení poslanci a regionální politici o dohodě se Sociální demokracií mlží. Sám předseda Andrej Babiš se prý v minulosti podivoval nad tím, co by z případné spolupráce s kdysi úspěšnou tradiční stranou měl.
Rok voleb
Speciální projekt Seznam Zpráv, v němž podrobně sledujeme dění v politice před sněmovními volbami v září 2025. Pohled do marketingu a strategií jednotlivých stran. Sledování zástupců konkrétních voličských skupin. Aktivita dezinformací v kampani. Vzestup nových stran. Rozhovory, reportáže, průzkumy veřejného mínění a podcasty.
Politolog Mlejnek k tomu nicméně dodává, že propůjčení míst na kandidátkách by opozičnímu ANO mohlo přinést tři procenta, která by mohla být zásadní, chce-li Andrej Babiš sestavovat jednobarevnou vládu.
„To může být strategicky výhodné. Navíc Andrej Babiš zřejmě povede tu kampaň levicově, v duchu kritiky vlády, což je blízké i Janě Maláčové,“ konstatuje.
Že by někteří sociální demokraté mohli být přínosem, pak mimo záznam potvrzují i někteří poslanci z hnutí ANO. „Museli by k nám ale přijít doopravdy ti schopní,“ okomentoval jeden ze zákonodárců případný vstup sociálních demokratů na kandidátky nejsilnějšího opozičního hnutí.
Spekuluje se, že „schopnými“ kandidáty by mohli být vedle Maláčové i místopředseda Lubomír Zaorálek nebo bývalí poslanci Jan Chvojka a Jan Birke.
Ten redakci popsal, že momentálně nemá informace o spojování s hnutím ANO. „Teď se soustředím na svou práci starosty Náchoda,“ sdělil Birke, který také vede sociální demokraty v Královéhradeckém kraji. Vedle toho ale přiznává, že je „flexibilní“ a připraven reagovat na jakýkoliv záměr vedení strany.
„Jsem v tomhle jako voják. Pokud dostanu informaci, že mám jít s ANO, půjdu. Pokud ne, nepůjdu. Zatím tuhle informaci nemám. S Janou jsme si řekli, že počkáme na její rozhodnutí jako předsedkyně strany,“ dodává.
Zatímco Jan Birke tvrdí, že o spojování s hnutím ANO nic neví, šéf SOCDEM v Pardubickém kraji a exposlanec Jan Chvojka už dříve redakci řekl, že tyto náznaky registruje. „Tyto myšlenky jsem zaznamenal. A to i v členské základně, kde jsou obavy, že pokud strana nebude s nikým spolupracovat, tak zahyne. Ale že by se to vyvíjelo v něco konkrétního, o tom nevím,“ popsal už v únoru.
Spojenectví může stranu zabít, říká politolog
Sama předsedkyně Jana Maláčová se ke spolupráci s hnutím ANO zatím vyjádřit nechce. „V jakém formátu půjdeme do voleb, se prostě dozvíte v červnu,“ řekla redakci s tím, že v tuto chvíli ještě probíhají „nějaká“ jednání. Vedle Stačilo! a zřejmě i hnutí ANO měla Maláčová vyjednávat i s Přísahou senátora Roberta Šlachty. Ten nicméně zahájil kampaň sám, případnému vyjednávání se SOCDEM se ale prý nebrání.
Podle politologa Josefa Mlejnka je Sociální demokracie zahnaná do kouta. „Nemají moc na výběr, protože pokud budou kandidovat samostatně, hrozí, že se do Sněmovny nedostanou,“ říká s tím, že spojenectví s hnutím ANO se tak může jevit jako záchranné lano.
Připomíná ale, že i když by se pár vyvolených do Sněmovny dostalo, pro Sociální demokracii jako takovou by to vítězství úplně nebylo. „I kdyby se dostali a vytvořili si tam nějaký klub, či subidentitu, tak peníze za jejich mandáty získá hnutí ANO,“ dodává s tím, že z finančního hlediska by se tento scénář straně nevyplatil. Problematická pak podle Mlejnka může být i kandidatura úzkého okruhu lidí, která by mohla rozhněvat zbytek členů.
„Sociální demokracii to může zabít. V regionech totiž mají stále ještě úspěšné komunální politiky, kteří to dělají autenticky a s nadšením. Ti se ale mohou rozhodnout, že budou dělat politiku pod vlastní značkou, v rámci nějakého lokálního uskupení. Varianta spolupráce s Babišem v podstatě může způsobit kolaps,“ vysvětluje politolog.