Článek
Zatímco kolem se hemží davy seniorů s taškami plnými levných potravin, Hana Drábová sedí na lavičce. Když zmerčí noviny hnutí SPD, ptá se, kde se rozdávají. Nakoupit prý nepřišla, zajímá ji hlavně proslov předsedy SPD Tomia Okamury a jeho spojenců. „Přišla jsem si je poslechnout, protože jim fandím. Rozhodnutá ale nejsem, zvažuji komunisty, hnutí ANO a SPD,“ říká.
Nejvíce ji prý zaujmou strany, které prosazují české zájmy a menší podporu Ukrajiny. V tom se shoduje většina přítomných, kteří přišli ve čtvrtek na jihlavské Masarykovo náměstí na první letošní jarmark hnutí SPD. U stolečků posedávají především starší lidé, jedí klobásky a popíjejí pivo nebo malinovku – obojí za patnáct korun.
„Notorové už nasávají,“ říká jedna z místních. Na jarmark přišla hlavně kvůli Jindřichu Rajchlovi, kterého podporuje už delší dobu. Osobně se domnívá, že spousta lidí přišla jen kvůli levným potravinám, což ji mrzí.
„Je to taková lákačka, ale mě to třeba vůbec nezajímá. Přijde mi ale, že ti lidé jsou prostě hloupí, nepřišli poslouchat, přišli sem jen na nákup,“ dodává. Hlavní důvod, proč sympatizuje s hnutím PRO a SPD, je vlastenectví a teď také válka na Ukrajině. „Nejdůležitější je pro mě to, aby zlikvidovali Ukrajince, aby je poslali zpátky, protože to je neskutečné, co se tu děje. Není to naše válka,“ říká.
Muž v ukrajinské vlajce schytal nadávky
Podobně mluví i další podporovatelé, kteří si kolem třetí hodiny s pivem v ruce vychutnávají koncert. „Lehký život nemám díky nim,“ zpívá za zvuků elektrické kytary Bohumil Havel, který sám sobě říká Van Havel, zatímco v davu začíná lákat pozornost muž zabalený do ukrajinské vlajky. Pan Hübner je povoláním učitel a říká, že chtěl nasát atmosféru.
„Také jsem chtěl vyjádřit jiný politický názor,“ dodává. V momentě, kdy redakci popisuje, proč přišel, se na něj začínají od stánku s hranolkami a klobáskami valit urážky a doporučení, aby se vrátil na Ukrajinu.
„Já jsem ale z Německa a žiju tu už 25 let. Platím daně, za které tady někteří pobírají důchod,“ říká. Než stihne dodat víc, lidé kolem začnou pořvávat, že je provokatér a prodavač ze stánku ho nutí odejít dál. „Já tu mám stánek, toto je moje pracovní místo, jděte stranou. Mně vadí ten pán, jsme tu snad v České republice,“ říká poněkud nervózně. Představuje se jako Pavel a poněkud napjatě říká, že mu podobné chování vadí.
„Jsem podpora pana Okamury, který je proti tady těm pánům, kteří sem přijdou provokativně s ukrajinskou vlajkou. Tady to je proti Ukrajině,“ říká. Pan Hübner se podobným reakcím spíše usmívá, strach prý nemá a i přes výtky okolí se vrací mezi stánky.
„Tato forma vlastenectví mi přijde nebezpečná,“ říká na nadávky od podporovatelů SPD pan Hübner, který si do davu stoupnul s ukrajinskou vlajkou kolem ramen.
I tam ale láká pozornost. Dáma omotaná českou hokejovou šálou s blyštivými prstýnky se na učitele už z dálky mračí. „Tohle je Česko, tady nemá ukrajinská vlajka co dělat,“ křičí. Na otázku, zda jí vadí i ruské vlajky – které mnohdy vlají na akcích SPD či ostatních spřátelených uskupení –, reaguje s tím, že ne. Následně podpořená několikátým pivem v plastovém kelímku vykřikuje, že vláda okrádá lidi a Ukrajinci by měli jít zpět, odkud přišli.
České zboží od sedláků? Dodavatele hnutí tají
U stánků s levnými potravinami se celé odpoledne tvořily fronty – kilo cibule se tu totiž prodává za osm korun, stejně je tomu u brambor. Za kilo mrkve tu pak lidé zaplatí o korunu víc. Máslo, které na jarmarku stojí 40 korun, se vyprodalo už kolem třetí hodiny. Podle Okamury jde, stejně jako před čtyřmi lety, o snahu ukázat „férové“ ceny, za které by si prý lidé mohli koupit potraviny, kdyby se SPD dostalo do Sněmovny.
Z dat Českého statistického úřadu nicméně vyplývá, že průměrná cena zmíněných potravin byla v posledních patnácti letech vždy vyšší. Zelinářská unie Čech a Moravy také potvrdila, že jsou ceny pod letošním průměrem. Asociace soukromého zemědělství pak dodala, že nikdo z členů na jarmarky nedodává.
Okamurovo hnutí sice prezentuje prodejce jako české sedláky, v minulosti se ukázalo, že na jarmarky dodávali potraviny naopak velcí zemědělští a potravinoví producenti. Maso například pocházelo z holdingu Rabbit CZ Zdeňka Jandejska, který v posledních deseti letech čerpal na dotacích více než tři miliardy korun.

Zdeněk Jandejsek.
„Ten letos určitě nic dodávat nebude,“ popsal redakci rozesmátě místopředseda hnutí SPD Radim Fiala. Jandejsek dnes totiž objíždí akce s hnutím Stačilo! Za které kandidoval i do Evropského parlamentu.
Mezi dalšími dodavateli byl v roce 2021 i potravinářský velkopodnikatel Vojtěch Gojiš, který vlastní koncern Interlacto. Jeho zapojení v letošním jarmarku Fiala nevyvrátil, obecně se ale k dodavatelům vyjadřovat nechtěl. „To organizuje agentura, my jako strana nic neprodáváme. Prostě jsme jen nabídli, že si tam ti, kteří chtějí, mohou postavit stánky. Ceny si nastavují sami,“ říká k levným potravinám.
„Jestli za Fialou půjde Jindra, já taky“
Část podporovatelů SPD si také všimla, že odpoledne se do Jihlavy dostaví i premiér Petr Fiala v rámci předvolební kampaně koalice SPOLU. „Říkala jsem, že kdyby šel Jindra Rajchl, půjdu se tam taky podívat,“ říká jedna z podporovatelek hnutí PRO.
Podobně se vyslovili i další přítomní, většinou ale nechtěli mluvit na jméno, novinářům prý moc nevěří. „Já kdybych tam šla, tak by mě asi zavřeli, protože bych musela nadávat. Tahle vláda je nejhorší, kterou jsme tu měli,“ popisuje paní v důchodu s taškou plnou nákupu.
Asi třicetiletá matka s dvěma holčičkami pak popisuje, že doufá, že Fialova vláda už brzy skončí. „Nesnáším ho. Ale sympatický mi není ani Babiš,“ říká s tím, že pouze hnutí SPD a PRO podle ní hájí zájmy Česka. „Vidíte, že mám dvě děti. Taky se nejdřív postarám o ně, než bych řešila ty od sousedů,“ dodává.

Vedle stánků na děti čekal skákací hrad a zájemci si také mohli zkusit podojit krávu Jitku. „Možná z toho bude i soutěž,“ avizoval moderátor akce.
Kolem půl páté pak dorazil předseda SPD, aby své příznivce uvítal. „Chceme být součástí příští vlády,“ ujistil s tím, že vláda Petra Fialy musí skončit.
Dav mu okamžitě tleskal. Vedle něj se na jarmark do Jihlavy dostavil i zmíněný Jindřich Rajchl. „Spojilo se nás pět - SPD, PRO, Trikolora, Svobodní a občané České republiky! Pojďme si vzít naši zemi zpátky,“ prohlásil.
Na pódiu se pak objevil i poslanec Radek Koten, mimochodem čerstvě představený lídr kandidátky na Vysočině, předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová nebo podnikatel a člen SPD Jan Čížek. Jejich projevy cílí především na nespokojené občany, kteří nesouhlasí se současnou vládou, drahými energiemi a potravinami a podporou Ukrajiny, která už tři roky vzdoruje ruské agresi.
„Váš největší nepřítel je tato vláda,“ připomenul lidem Koten.
I tak se ale mezi jeho podporovateli a dalšími stoupenci SPD nachází i tací, kteří si vlastně nestěžují. „My jsme důchodci, nám nic nechybí. Přišli jsme hlavně kvůli tomu nejvyššímu – Okamurovi. Nejvíc se mi líbí, že do toho současného systému chtějí rýpnout,“ říká například pan Šenkýř.