Hlavní obsah

Vondra: Pokud EU nezačne vyhošťovat ruské diplomaty, vláda fatálně selhala

Foto: Profimedia.cz

Hostem Marie Bastlové byl europoslanec Alexandr Vondra.

Reklama

21. 4. 15:09
Článek

Česká republika po odhalení účasti ruských špionů na výbuchu ve Vrběticích pořád čeká na jasnou podporu svých západních spojenců. Jak by měla vypadat?

Europoslanec Alexandr Vondra /ODS/ byl hostem Ptám se já.

K reakci na zjištění o ruském podílu na vrbětickém výbuchu vyzvali unijní země ve středu lídři Evropského parlamentu. „Považuji to za silný politický signál,“ řekl v Ptám se já europoslanec Alexandr Vondra.

„Hrajeme s Ruskem poker, který nesmíme prohrát, ale máme v rukou omezené karty. Pokud potřebujeme, aby to zabolelo i druhou stranu, potřebujeme svoje spojence,“ dodal s tím, že měla vláda požadavek na podporu zemí Unie formulovat mnohem dříve, než k tomu došlo na půdě Evropského parlamentu.

„My máme problém, že nás reprezentují lidé na nejvyšších místech – od prezidenta, premiéra po klíčové ministry, kteří neudávají směr, jsou pasivní, váhají. Dnes už víme, že informace měli týdny dopředu a neučinili nic, aby se na tu situaci připravili,“ řekl Vondra na konto premiéra Babiše a šéfů resortů. Podle něj vláda zanedbala práci s klíčovými zprávami a spojencům měla podat informace v předstihu.

Podle Vondry kvůli pozdní reakci české vlády nelze ani čekat, že by spojenci dokázali plnohodnotně reagovat v rámci dnů. Jaká reakce by mohla následovat? „Když byla Británie v této situaci, došlo ke dvěma věcem – k vyhoštění diplomatů a přijetí určitých společných sankcí. Takže nám napovídá precedens z minulosti,“ dodal s tím, že pokud mezi kroky a opatřeními zemí Evropské unie nebudou takové, které by „zlepšily“ českou pozici vůči Ruskou, je to důkaz fatálního selhání české vlády.

Europoslanec se vyjádřil i k tvrzení vicepremiéra Hamáčka, že jeho plánovaná cesta do Moskvy byla pouze diplomatickou kamufláží. „Když jsem to slyšel, trochu jsem se smál, jako by to bylo ze hry Járy Cimrmana. Myslím, že tomu nevěří ani on sám.“

Měla podle Alexandra Vondry česká vláda na zjištění tajných služeb reagovat jinak? A co říká na to, že ODS chce v této situaci vyvolávat hlasování o nedůvěře vládě?

Poslechněte si rozhovor v úvodním audiu, nebo ve své oblíbené podcastové aplikaci.

Ptám se já

Podcast Marie Bastlové. Rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Spotify, v Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené