Hlavní obsah

Vrhli se na e-shop. Zachránili tím většinu tržeb v miliardovém byznysu

Generální ředitel firmy Siko Tomáš Vala rozesílá osobně stovky e-mailů zaměstnancům s pokyny v rychle se měnící době.

Reklama

2. 4. 2020 7:00

Koupelnová jednička na českém trhu, firma Siko, má tržby blížící se čtyřem miliardám korun. Jak dopadne další hospodaření kvůli COVID-19, nechtějí zatím ve firmě ani odhadovat.

Článek

Generální ředitel Sika Tomáš Vala zatím mluví o obrovském štěstí. Jejich pobočky a showroomy zůstávají zavřené, zásadně však posílilo fungování e-shopů. „Sedmdesát procent tržeb zůstává díky velkoobchodu a e-shopu zachováno. Díky tomu udržujeme velkou část zaměstnanosti všech našich kolegů, prodej relativně funguje a stát tak dále získává desítky milionů měsíčně na DPH a odvodech z mezd,“ komentuje situaci. Společnost Siko zaměstnává 960 lidí.

Firma je v Česku nejen lídrem v prodeji koupelen, ale také trojkou na trhu s kuchyněmi po firmách IKEA a Oresi. Současný šéf převzal vedení ve firmě před pěti lety po své mámě Jaroslavě Valové. Ta zůstává stranou byznysu svých synů, ale jak před časem řekla v pořadu Ženský byznys na Seznamu, stále ji zajímá, co se ve firmě děje.

„Pereme se s tím statečně. Generální ředitel vydává pravidelný seriál informací dovnitř firmy, kterým rozesílá pokyny všem zaměstnancům, jak řešit různé situace. V neposlední řadě je povzbuzuje třeba i tak, že všem jdou informace, co se na které pobočce podařilo a jaké úžasné pochvaly od zákazníků dostáváme. Vyjadřují překvapení i poděkování za to, jak jsme je dokázali obsloužit i za těchto těžkých podmínek,“ sdělila Seznam Zprávám Jaroslava Valová.

Matka tří dětí, která se po revoluci rozhodla, že začne ve svých 44 letech podnikat a Siko vybudovala na zelené louce. Po rozvodu musela dokonce sama splatit více než dvacetimilionový úvěr na firmu. Manželství tehdy tíhu podnikání neuneslo.

Všichni on-line. Pokyny se neustále mění

„Reagovali jsme rychle. Stanovili jsme krizový tým a ihned komunikovali s našimi lidmi. Jsou největší hodnotou, kterou máme. Během posledních 14 dnů jsem rozeslal e-mail na všechny kolegy s vlastním firemním e-mailem, což obnáší přesně 463 adres,“ potvrdil pro Seznam Zprávy generální ředitel Tomáš Vala. Zásadní je podle něj udržet maximální informovanost mezi zaměstnanci v době, kdy změny přicházejí někdy v řádech hodin.

Roušky u nich zaměstnanci povinně nosili už čtyři dny před vládním příkazem. Pouze bezhotovostní platby zavedli týden před ostatními. Prodejny zůstávají pro maloobchod dál zavřené. Siko proto přešlo do úsporného režimu, zejména ve spotřebě energie nebo vytápění. Při počtu dvaapadesáti prodejen je úspora citelně znát. „Doposud jsme nepřistoupili k jakémukoliv krácení mezd, snažíme zatím vybírat dovolenou a náhradní volno. Část kolegů zůstává doma na nemocenské,“ upřesnil Tomáš Vala.

Stejně jako v jiných firmách i tady většina kolegů pracuje formou takzvaného home office. Prakticky obratem se změnila forma porad, kterými v běžném chodu začínali každý den. I tady fungují jako mnozí jiní v on-line režimu pomocí videohovorů.

Siko

Počet zaměstnanců: 960

Obrat: 3,8 mld. Kč v roce 2018, 3,3 mld. Kč v roce 2017

Počet prodejen v Česku a na Slovensku: 52. Poslední prodejnu otevřeli v listopadu 2019 v Prešově.

Bude co prodávat?

Byznys tedy Valovým zatím funguje, byť s třetinovým výpadkem tržeb. Otázkou ale je, zda časem nedojde část zboží. „Situace je složitá i u našich zahraničních dodavatelů, i tam se mění prakticky denně. Dočasně zavírají provozy a sklady,“ přiznává Vala.

Firma jeho rodiny se snažila především u zboží z Itálie, Španělska či Turecka předzásobit, ale k dočasnému výpadku dostupnosti může dojít. Už teď se snaží hledat alternativní způsoby doručení.

Digitální proměna

Koupelnová jednička se musela na byznys podívat jinak. „Hodně lidí, zákazníků je doma a konzumují obsah on-line. Mění se jejich chování na internetu. Snažíme se tedy urychlit některé věci v rámci naší digitální transformace. Například možnosti vybírat koupelnu či kuchyni s naším konzultantem vzdáleně přes Skype,“ vysvětluje šéf Sika. Jinak řečeno, o půdorysu koupelny nebo umístění skříňky si zákazník zkrátka s prodejcem popovídá on-line.

Jiné je to s vlastním provedením, které firma také zařizuje. „Rozhodnutí o samotném termínu realizace je nyní na zákaznících a jejich vůli přijít do kontaktu s někým dalším, se řemeslníkem,“ přiznává Tomáš Vala, že tato část jejich byznysu se zpomalila a omezila. „Na druhou stranu je to dobře. Před touto krizí byl totiž hlavním blokátorem růstu našich tržeb nedostatek řemesel na trhu. Jsem přesvědčen, že do pěti let bude dobrý řemeslník placený dvakrát více než průměrný člověk v kanceláři,“ říká.

Pomoc od státu

Tomáš Vala by uvítal větší stabilitu při rozhodování vlády. „Zejména první dny docházelo ke změnám prakticky každou hodinu, bohužel i v sobotu ve tři ráno s opatřeními na stejný den v šest ráno. Stejně tak postrádáme často konkrétnější prováděcí vyhlášky jednotlivých opatření, protože často umožňují různý výklad a tím vznikají dohady a nejasnosti,“ upozorňuje.

„Obecně považuji dosavadní opatření za rozumná. Jen si myslím, že pokud budeme všichni nosit roušky a chovat se rozumně, vláda může postupně opatření uvolňovat. Je ale zřejmé, že na divadlo či sportovní utkání si budeme muset ještě nejméně tři měsíce počkat,“ dodává.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované