Hlavní obsah

Vydrží Evropská unie dalších 15 let a jak bude vypadat? Špidla proti Tlustému

1. 5. 2019

Vlastimil Tlustý a Vladimír Špidla o tom, jak bude EU vypadat za dalších 15 let. (Video: Seznam.cz)

Před 15 lety vstoupila Česká republika do Evropské unie. Jak bude společenství vypadat za dalších 15 let? Svůj pohled na evropskou budoucnost nabídli exministr financí Vlastimil Tlustý a expremiér Vladimír Špidla.

Článek

„Evropská unie má obrovské problémy. Svou situací se blíží k tomu, jak vypadala RVHP. Má obrovské ekonomické problémy, není konkurenceschopná a zaostává,“ řekl v pořadu Duel na Televizi Seznam bývalý ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý. Podle něj Unii v tomto ohledu předstihuje Čína nebo Spojené státy.

Unie se podle něj nezvládá vypořádat s ekonomickou a migrační krizí a ty se naopak prohlubují. „Jak tedy bude Evropská unie vypadat, nelze odhadnout,“ dodal. Tlustý by podle svých slov byl pro reformy, které by bojovaly s ním zmíněnými výzvami.

Vladimír Špidla, který jako sociálnědemokratický premiér Českou republiku do Unie přivedl, oproti Tlustému Evropské unii věří.

Společenství podle něj vychází z historické zkušenosti po dvou světových válkách a jeho vznik tak byl součástí poválečného vývoje. „Myslím si, že zůstane zachována. Má důvody pro existenci stejně jako je měla předtím. Její budoucí podoba je ale otevřená,“ řekl Špidla.

HLASUJTE: Pomohlo ČR členství v Evropské unii?
Ano
33.3 %
Ne
63.9 %
Nedokážu to posoudit
2.8 %
Celkem hlasovalo 6358 čtenářů.

Podle Špidly je role Evropské unie pro Českou republiku v současném světě důležitá. Vnímá ji jako nástroj, který Česku pomáhá vyřešit problémy, na něž by samo nestačilo. „Unie dává sílu a Unie dává sílu i nám,“ dodal.

Doporučujeme

Další zprávy