Hlavní obsah

Intimní zpovědi: Vyrazit do Santiaga a prošmejdit Český ráj. To jsou přání ředitele pražské zoo, který jezdí do Asie i Afriky

„Zoologická zahrada není útulek, jenž se postará o všechna zvířata, které si někdo neuváženě pořídí," upozorňuje Miroslav Bobek (Video: Seznam.cz)

 

Reklama

8. 1. 2019 20:45
aktualizováno • 2. 2. 2019 19:51

V čem je Miroslav Bobek typický český chlap? Jaký byl jeho největší průšvih v životě? Co říká rodina na jeho pracovní vytížení? A jakou má nejhorší vlastnost? I na tyto otázky odpovídá Miroslav Bobek v Intimních zpovědích.

Článek

Když se se mu zdá o zvířatech, tak ne o těch ze zoologické zahrady. „Problémy z práce ve snech neřeším. Moje nejranější vzpomínka je, že sedím na nočníku a kolem mě se motají štěňata jezevčíka. Byli to psi babičky a dědečka, u kterých jsme bydleli. Děda byl rybář a myslivec, bral mě na čekanou a kreslil mi obrázky zvířat uhlem. A maminka učila přírodopis, pamatuju si, že kousek odsud mi ukazovala datla,“ vzpomíná Miroslav Bobek na skalách nedaleko vesnice Mužský.

Chvíle euforie i zmaru. Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek propadl vášni pro zvířata už jako kluk

Do zázemí Afrického domu se může dostat každý – zoologická zahrada tu pořádá zážitkový program Den chovatelem (Video: Seznam.cz)

Právě tady, v Českém ráji, vyrostl. A vrací se sem dodnes. S manželkou – genetičkou a dvěma odrostlými dětmi, Kryštofem a Markétou. „Než se děti narodily, pořídili jsme si boxera, to plemeno považuju za ideální do rodiny s malými dětmi. Teď máme taky boxera, fenku Elii. Žadonění o další zvířata jsme s manželkou odolali. Syn se hodně věnuje sportu, dcera jezdí na koni, toho ale doma nemáme, a chová ještě šneky achatiny,“ vyjmenovává ředitel pražské zoo.

Jeho rodina tak patří mezi rozumnější část tuzemských milovníků domácích mazlíčků – jsme za ně ochotní utratit 10, podle některých údajů až 13 miliard ročně. „Vysvětluju si to tak, že většina z nás měla předky na venkově, proto chceme mít kolem sebe zvířata. Chápu psy a kočky, ale co bych ale daleko přísněji reguloval, je chov divokých zvířat, jako jsou pumy, orangutani, šimpanzi... Nedávno proběhla kauza s uprchlou mambou a pro mě je velmi alarmující, jak snadné je pořídit si tak nebezpečné zvíře.“

Jaká hranice je mezi cvičením zvířat a týráním? Jaká zvířata si v zoo „adoptují“ právníci? A jak je dnes reálné, že by rodina odchovala šimpanzí mládě jako ve 42 let starém filmu Terezu bych kvůli žádné holce neopustil? A proč pražská zoo dováží vojtěšku pro žirafy ze Španělska?

Odpovědi i na tyto otázky najdete ve videu v úvodu článku.

Pořad Intimní zpovědi vysílá Televize Seznam každé úterý od 20:45.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Sledujte Televizi Seznam i na Facebooku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené