Hlavní obsah

Washington se bojí zaútočit, řekl íránský prezident a odhalil stíhačku

Írán je podle Rúháního připraven bránit se proti jakékoliv armádě. (Video: Marek Baloun, Reuters)

 

Reklama

21. 8. 2018 16:11

Nová stíhačka čistě íranské produkce má primárně chránit vzdušný prostor země před útokem USA. Podle prezidenta Rúháního k němu ale nedojde, protože se Washington bojí následků.

Článek

Íránský prezident Hasan Rúhání v úterý odhalil novou stíhačku. Letoun s názvem Kowsar bude možno osadit různými zbraněmi a má sloužit pro operace převážně nad Íránem samotným.

Írán o stíhačce zatím příliš neprozradil. Podle informací webu militaryfactory.com vycházejících z předchozích modelů má rozměry 12,4x11x3,5 metru, maximální rychlost činí 1500 km/h a na plnou nádrž uletí 2200 kilometrů. Vystoupat by měla až do výšky 15 000 metrů. Unést by měla různé typy výzbroje.

Rúhání v projevu uvedl, že trvající napětí mezi Spojenými státy a jeho zemí jen poukazuje na strach Washingtonu před následky případného útoku na muslimskou zemi. Dodal také, že Donalda Trumpa už opustili i nejbližší spojenci a on tak zůstal izolován od zbytku světa. Írán je podle něho připraven bránit se proti jakékoliv armádě. Odhalení přišlo den před státním dnem oslavujícím zbrojní průmysl země.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované