Hlavní obsah

Z občana třetího řádu se stal Havlovým poradcem. Nyní je filozof Šolc čestným Liberečanem

Foto: ČTK

„Liberec je něco mimořádného. Není žádná varianta, kterou bych přijal, kdyby nebyl Liberec,“ řekl v úterý Jan Šolc.

Reklama

18. 9. 2018 20:32

Čestným občanem Liberce se v úterý stal filozof, někdejší poradce prezidenta Václava Havla a bývalý univerzitní pedagog Jan Šolc. Před ním se stejného privilegia od roku 1853 dostalo pouze 43 lidem. Šolc ocenění získal za mimořádné zásluhy o rozvoj města v oblasti demokracie a lidských práv.

Článek

„Jan Šolc, známý liberecký patriot a demokrat tělem i duší, je bezesporu jednou z nejvýznamnějších a nejuznávanějších osobností našeho města. Svůj život zasvětil pedagogické činnosti a boji za demokracii a lidská práva a ne náhodou byl po několik let jedním z nejbližších spolupracovníků prezidenta Václava Havla,“ uvedl primátor Tibor Batthyány.

„Pro demokrata a občanského aktivistu není větší pocta, než jsem dnes dostal,“ poděkoval filozof, který letos v listopadu oslaví osmdesátiny.

V Liberci žije od šesti let, jeho rodina se přistěhovala krátce po osvobození v květnu roku 1945. Město mu rychle přirostlo k srdci. „Liberec je něco mimořádného. Není žádná varianta, kterou bych přijal, kdyby nebyl Liberec,“ řekl.

Život v něm mu ale za minulého režimu přinesl i strasti. Jeho otec, lékař, se sice po válce rychle stal jednou z nejoblíbenějších osobností města, jako lidovec byl ale na začátku 50. let odsouzen ve vykonstruovaném procesu. „Když mi ve 12 letech v roce 1951 odsoudili komunisté – ne Lidový soud, protože návrh rozsudku přivezl prokurátor v aktovce ze sekretariátu KSČ – tátu na 13 let za velezradu, ocitli jsme se s mámou jako občané třetího řádu v těžké situaci,“ uvedl. Váží si ale toho, jak se k nim tehdy zachovali běžní obyvatelé města. „Po letech máma řekla, jak se k nám zachovali Liberečané, to by se nám hned tak někde nestalo. Zažil jsme tolik podpory a lásky od těch lidí,“ dodal.

Foto: ČTK

Pamětní kniha města Liberce.

Vysokou školu mohl v 60. letech vystudovat jen dálkově, tehdy také pod dojmem reformních změn vstoupil do KSČ. Po nástupu normalizace v dubnu 1969 ale stranickou legitimaci vrátil. „Následoval třídní trest, prohlášení za antisovětský a antisocialistický živel, nedobrovolný odchod ze školství a dvacetiletá kariéra betonáře a montéra,“ uvedl mluvčí města Jan Vrabec.

Po listopadu 1989 se Šolc stal poslancem Federálního shromáždění za Občanské fórum, později za Občanské hnutí. Byl spoluzakladatelem Etického fóra ČR. V letech 1996 až 1999 pracoval v Kanceláři prezidenta republiky Václava Havla jako ředitel odboru vnitřní politiky. Zároveň patřil do úzkého okruhu lidí, kteří prezidenta doprovázeli na různé události a byli mu k dispozici 24 hodin denně. Do února 2014 také externě vyučoval etiku a rétoriku na liberecké univerzitě. Před šesti lety převzal Šolc ocenění Osobnost Libereckého kraje.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované