Hlavní obsah

Z pěti hotelů a pláží evakuovali tisíc lidí. Řecký ostrov Samos zachvátil požár

Hořící lesy na ostrově Samos. (Video: Reuters)

 

Reklama

25. 8. 2019 16:11

V souvislosti s požáry v Řecku již policie zadržela dva žháře.

Článek

Úřady musely v sobotu kvůli lesnímu požáru na řeckém ostrově Samos dočasně evakuovat na tisíc lidí z pěti hotelů. Několik desítek lidí musela odvést pobřežní stráž z pláží, protože je na pobřeží uvěznil hustý kouř, uvedla agentura DPA.

Oheň byl v neděli ráno po celonočním úsilí hasičů již převážně pod kontrolou, přetrvávalo jen několik menších požárů. Evakuovaní turisté museli podle agentury AP strávit noc v krytém stadionu, ráno se však již do hotelů vrátili.

Podle starosty zasaženého městečka Pythagoreio nebyl požár rozsáhlý, ale jeho ohnisko bylo velice blízko u hotelů. „Pythagoreio není v ohrožení,“ uvedl v řecké televizi Skai starosta města, ve kterém se nachází ruiny antické pevnosti Pythagoreion, jež je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

V Řecku kvůli přetrvávajícímu teplému a suchému počasí a silnému větru vypukla za víkend asi padesátka požárů, se kterou se potýkalo na 700 hasičů. Požárníci museli bojovat s plameny na ostrově Korfu, v centrálním Řecku či na Peloponéském poloostrově. Tam policie v neděli zadržela dva muže, které obvinila ze založení celkem čtyř požárů. Prvního z nich podezírá, že v sobotu brzy ráno zapálil les. Druhý z nich podle ní zažehl tři požáry, jeden minulou neděli a dva tuto sobotu, napsala AP. Motiv jejich činu neuvádí.

Úřady na tento víkend vyhlásily druhé nejvyšší varování před lesními požáry, riziko přitom stále přetrvává.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované