Hlavní obsah

Za 29 minut z New Yorku do Washingtonu. Spojí města superrychlý hyperloop?

Elon Musk prý dostal ústní povolení na stavbu hyperloopu (Video: Ruptly)

22. 7. 2017 10:44

Technologie hyperloopu projektu vizionáře Elona Muska by měla zvládnout urazit trasu mezi Washingtonem a New Yorkem za méně než půl hodiny.

Článek

Americký podnikatel a zakladatel společnosti Tesla Elon Musk ve čtvrtek na svém Twitteru rozvířil nadšení, když napsal, že se na stavbě revolučního hyperloopu „ústně dohodl” s americkou vládou.

Mluvčí Bílého domu však podle médií formální dohodu nepotvrdil. „Měli jsme slibnou konverzaci,” citoval mluvčího zpravodajský portál The Guardian.

Média v čele s BBC na Muskův tweet ihned zareagovala a zmírnila nadšení šestačtyřicetiletého podnikatele. Ten v reakci na první články na Twitteru uvedl: „K formálnímu souhlasu je třeba ještě spousta práce. Jsem ale optimistický, že to půjde rychle.”

TWITTER: „Právě jsem od vlády obdržel ústní schválení pro The Boring Company ke stavbě podzemní trasy hyperloop mezi New Yorkem, Philadelphií, Baltimorem a Washingtonem. New York - Washington za 29 minut." 

Za projektem hyperloop stojí Muskova společnost The Boring Company. Pokrokový dopravní prostředek, který by mohl do budoucna způsobit revoluci v dopravě, Musk poprvé představil v roce 2013. První dohady o možné evropské dráze se objevily v loňském roce. Jedním z možných propojení je trasa mezi Bratislavou, Vídní a Budapeští.

Trasu mezi New Yorkem a Washingtonem D.C. měřící 220 mil by měl urazit za pouhých 29 minut.

Musk loni vybudoval první testovací dráhu v Kalifornii poblíž sídla své další firmy SpaceX. Hyperloopem se ale dosud žádný člověk neprojel.

Hyperloop má dosahovat závratné rychlosti, která ušetří lidem mnoho času spojeného s cestováním. Výrazně by tak mohla podpořit americkou ekonomiku. Média se ale obávají částky, kterou by bylo třeba investovat. Podle prvních odhadů by se mělo jednat o několik miliard dolarů. Nedávné prodloužení newyorského metra o pouhé dvě míle trati totiž pro porovnání stálo 4,5 miliardy dolarů.

Od koho dostal Musk „povolení”? 

Britské BBC vyjádření mluvčího Bílého domu o „slibné konverzaci” nestačilo. Pokud neformální povolení neudělil sám prezident Trump, je jedinou další možností Kancelář pro americké inovace, kterou vede Trumpův zeť Jared Kushner. Ten ale žádné jednání s Muskem nepotvrdil, stejně jako dopravní odbor pro stát New York či guvernér Pensylvánie. Jisté je ale jedno, Musk svým tweetem rozvířil kolem hyperloopu velkou debatu.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené