Hlavní obsah
Online

Oslavy, bazény. Vláda schválila další rozvolňování od příštího pondělka

Foto: vláda.cz

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) a ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Reklama

24. 5. 7:52
aktualizováno • 24. 5. 19:46

Dění v souvislosti s koronavirovou epidemií sledujeme v online reportáži.

Článek

Co byste měli vědět:

- Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) dnes po jednání vlády oznámil, že od 31. května se otevřou venkovní bazény s využitím maximálně 50 % kapacity. „Lidé budou mít z veřejného zdravotního pojištění v červnu hrazeny dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy,“ dodal.

- Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu za ANO, po vládě řekl, že kabinet příští týden zhodnotí dopad dnešního rozvolnění. „Pak budeme upřesňovat další věci, nejde jen o restaurace, ale řešíme řadu dalších aktivit, sauny, bazény. Zatím to máme tak, že 14. červen je nejzazší termín,“ řekl Havlíček.

- Za neděli přibylo 197 nově nakažených koronavirem. To je o 59 méně než před týdnem. Číslo R v pondělí mírně stouplo na 0,74 z nedělních 0,70. Více ZDE.

- K očkování proti covidu-19 se do 8:00 ráno registrovalo asi 50 000 lidí ve věku 35 až 39 let, pro které byly dnes registrace spuštěny. U předchozí skupiny ve věku 40 až 44 let, která se hlásila před týdnem, byl zájem do rána skoro dvojnásobný. Od úterní půlnoci by se měla možnost přihlašování otevřít pro všechny nad 30 let. Detaily ZDE.

- Ode dneška v Česku jako potvrzení o bezinfekčnosti stačí doba tří týdnů po první dávce očkování proti covidu-19. Opatření ale vyvolalo i kritiku. Zároveň se lidem, kteří koronavirové onemocnění prodělali, prodlužuje ochranná lhůta z 90 na 180 dní. Více ZDE.

- Co vše se mění od 24. května, si projděte podrobně ZDE.

- Jak se koronavirus šíří ve vaší obci? Přehlednou mapu najdete ZDE.

- Jaká opatření aktuálně platí, naleznete ZDE.

 • Zelený certifikát podle Arenbergera usnadní cestování do zahraničí

  Do budoucna podle Arenbergera cestování usnadní jednotný evropský „zelený certifikát“, kterým se budou lidé prokazovat při cestě do zahraničí. Český certifikát by se měl dát stáhnout z webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky od 1. června. Vláda podle něj také jedná o uznávání certifikátů o očkování vydaných v zahraničí. Dosud jsou antigenní testy hrazeny z veřejného pojištění každé tři dny. PCR test zpracovávaný v laboratoři musí předepsat lékař nebo hygienik. Ministr už v pátek avizoval, že se sníží cena testů pro pojišťovny i pro samoplátce. PCR test by měl stát od 1. července pojišťovnu kolem 600 korun, v současné době za něj pojišťovna hradí asi 1200 korun. Antigenní test bude nově za 250 korun. Testy, očkování nebo nedávno prodělaná nemoc jsou potřeba k prokázání bezinfekčnosti, vyžadováno je na hromadných akcích, k využívání některých služeb, pro návštěvy nemocnic nebo zahrádek restaurací. PCR test platí negativní sedm dní, antigenní podle typu služby 48 nebo 72 hodin. Ochrana po nemoci je od dnešního dne 180 dní, po očkování vzniká po 21 dnech od první dávky.

 • Česká vakcína? Vláda zkoumá, ale do konce roku určitě nebude

  Vznikne skutečně česká vakcína proti covidu? „Stále prozkoumáváme situaci z hlediska výroby, přípravy a certifikace, bude tam potřeba ještě dalších kroků, určitě to neznamená, že by v druhém pololetí roku byla tato vakcína k použití,“ uvedl ministr zdravotnictví.

 • Stačí tři týdny po první dávce očkování? „Je to bezpečné jako výtěr z nosu,“ míní Arenberger

  Arenberger se vyjádřil k rozhodnutí o tom, že člověk se dá považovat za chráněného již tři týdny po první dávce vakcíny. Což je podle odborníků nesmysl. „Ptáte se, zda je to v rozporu s vyjádřeními klinické skupiny i České vakcinologické společnosti – ta situace není taková, jak kolegové posuzovali. Nám nešlo o to, aby kolega Chlíbek a ostatní nám řekli, kdy je pacient maximálně chráněný očkováním, ale my potřebujeme vědět, kdy je z hlediska opatření – očkování, test, prodělání covidu – pacient srovnatelně bezpečný jako ten, kterému uděláme amatérský antigenní test. Sami víte, že amatérsky odebraný antigenní test má falešnou negativitu. Toto když porovnáte, tak osoba po třech týdnech po očkování má už nějakou imunitu, dá se v podstatě říct, že je stejně bezpečná jako někdo, kdo si udělá výtěr z nosu. Nejsme v rozporu s klinickou skupinou a odbornou společností.“

 • Kongresy a konference nově až pro 250 lidí

  Kongresů a konferencí se bude podle Arenbergera moci od 31. května účastnit 250 lidí uvnitř i venku. Na veletrzích budou možné skupinové prohlídky.

 • Památky a muzea nově s prohlídkami

  Od 31. května se budou moci konat v muzeích a památkách skupinové prohlídky pro nejvýše deset lidí nebo až 30 lidí s potvrzením, rozhodla vláda.

 • Indická mutace se objevila na Českolipsku. „Ojedinělý výskyt,“ řekl ministr

  Indická mutace na Českolipsku? „Každou chvíli se tady objeví nějaká mutace, naštěstí na tom nejsme tak špatně jako kolegové ve Velké Británii, kde konkrétně této mutace je mezi 1500–2000 nových výskytů. Na druhou stranu toto je ojedinělý výskyt, jedná se o importovanou záležitost podle mých informací,“ řekl Arenberger.

 • Restaurace, sauny a bazény otevřou nejpozději 14. června

  Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu za ANO, po vládě řekl, že vláda příští týden zhodnotí dopad dnešního rozvolnění. „Pak budeme upřesňovat další věci, nejde jen o restaurace, ale řešíme řadu dalších aktivit, sauny, bazény. Zatím to máme tak, že 14. červen je nejzazší termín,“ řekl Havlíček.

 • Od června zdarma dva PCR a čtyři antigenní testy

  „Během června, s účinností od 1. června, bude možno mít zdarma dva PCR a čtyři antigenní testy. Nově platí povinnost v případě pozitivního antigenního testu provést konfirmační PCR test, ten se ale nezařazuje do těch dvou zdarma, ten je zdarma navíc, protože tam je zdravotní indikace,“ dodal Arenberger.

 • Za týden se otevřou koupaliště

  Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) dnes po jednání vlády oznámil, že od 31. května se otevřou venkovní bazény s využitím maximálně 50 % kapacity.

  „Dál se rozšiřuje počet osob, pokud budou mít to kouzelné slovíčko ONT - očkování, prodělaná nemoc, testování plus ochranu dýchacích cest. Místo současných 50 uvnitř a 100 venku bude příště 75 uvnitř a a 150 venku, týká se to oslav a podobně. Pěvecké sbory nově při 30 osobách s rozestupy dva metry při splnění ONT, při zpěvu si smějí sejmout ochranu dýchacích cest, musí se vést evidence účastníků,“ řekl Arenberger.

 • Zakázku na další antigenní testy do škol opět vyhrála Targo Promotion Praha

  Zakázku na dalších 4,7 milionu antigenních testů na covid-19 pro školy vyhrála opět firma Targo Promotion Praha. Znovu dodá testy od výrobce Sejoy z Číny, cena za jeden kus bude 26,68 Kč bez DPH. Dnes to řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Dvě nižší nabídky byly z tendru kvůli nesplnění zadávacích podmínek vyloučeny. Správa v aktuální zakázce pro ministerstvo školství poptávala zbývající část antigenních testů do konce školního roku.

  „Komise hodnotila celkem devět nabídek. Dvě nižší nabídky vyloučila pro nesplnění zadávacích podmínek. Vítězná firma teď musí do 31. května dodat do našich skladů dva miliony testů a dalších 2,7 milionu testů pak do 7. června,“ uvedl dnes Švagr. Předchozí zakázku na dodání 5,6 milionu testů pro školy vyhrála firma Targo Promotion na začátku května s cenou 27,49 Kč za kus bez DPH.

 • Vláda jedná o dalších rozvolněních

 • Zatím se k očkování registrovalo sto tisíc lidí v kategorii 35+

 • Tržby restaurací po otevření zahrádek vzrostly, k zotavení ale nestačí

  Tržby gastronomických provozů za první týden, kdy mohly otevřít venkovní prostory, podle společnosti Storyous, dodávající do restaurací technologie a pokladní systémy, vzrostly o 77 procent ve srovnání s průměrem v době uzávěry. Silné byly zejména pátek a sobota. Oproti stavu před pandemií jsou ale výdělky nižší, zároveň o pětinu ve srovnání s rokem 2019 klesl počet otevřených podniků. Dnes to řekl obchodní ředitel Storyous Jan Kosek.

  Tržby restaurací byly podle Storyous minulý týden meziročně o třetinu vyšší. Loni mohly po uzavření kvůli pandemii zahrádky otevřít od 11. května, do vnitřních prostor měla veřejnost přístup od 25. května. Ve srovnání s květnem 2019 byly tržby v uplynulém týdnu o 15 procent nižší. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli řekl, že stravovací provozy by mohly za jasných pravidel znovu i uvnitř fungovat od 14. června.

 • V Krkonoších už vzniká velký „corona free“ ostrov

  Unikátní mapa Seznam Zpráv ukazuje, jak si vedou jednotlivé obce. Velký ostrov téměř bez nových případů se začal tvořit v krkonošských okresech. Oblast Semil, Vrchlabí či Trutnova hlásí nulové či téměř nulové přírůstky.

 • Návštěvnost obchodních center se stále drží na číslech před krizí

  Návštěvnost nákupních center se podle jejich asociace i druhý týden po otevření všech obchodů drží na číslech srovnatelných se stavem před koronavirovou krizí. Lidé podle ní stále přicházejí za nákupy, které odkládali. Vliv pandemie na návštěvnost bude ale možné komplexně zhodnotit až na podzim, kdy budou centra moci naplno fungovat a lidé se vrátí do kanceláří. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy jsou objemy nákupů spíše podprůměrné, tento víkend ale už byly o něco vyšší.

Sdílejte článek