Hlavní obsah

Koronavirus v číslech: Jak nákaza postupuje Českem

Podívejte se na data popisující situaci v České republice.

Reklama

30. 8. 17:30
aktualizováno • 17. 9. 10:44

Počet testů, aktuálně nemocní, vyléčení, sedmidenní průměry a trendy. Podívejte se na aktuální, komplexní přehled Seznam Zpráv ke koronavirové epidemii.

Článek

Denní a kumulativní počet nových případů není jediný ukazatel vývoje situace. Grafy níž ukazují situaci z dlouhodobého hlediska na klouzavém průměru.

Klouzavý průměr

Klouzavý, sedmidenní průměr ukazuje vývoj pozitivních případů v čase, kdy každý den je vypočítán z průměru předchozích sedmi dní.

Takový graf zohledňuje, že se objevují dny, které statisticky vybočují. Hodnoty jsou tak například u sedmidenního průměru ve srovnání s denními přírůstky víc vyrovnané. Na křivce je vidět, zda skutečně roste, nebo si i přes nárazově vysoké dny drží plochý tvar. Pokud se totiž vyšší počet pozitivních testů nakumuluje v jednom dni, ale zbytek týdne si drží podprůměrné hodnoty, křivka sedmidenního průměru tímto jedním dnem nebude natolik ovlivněna.

Měsíční klouzavý průměr pak ukazuje situace z dlouhodobého hlediska, kdy různé rekordní počty v jednotlivých dnech hrají jen minimální roli.

Počet aktivních případů (neboli aktuálně nemocných) se vypočítává z pozitivně testovaných, od kterých se odečítají oběti a uzdravení.

Kde je v Česku koronavirus

Kolik je aktuálně nakažených v okresech? Podívejte se na interaktivní mapu České republiky vycházející z údajů ministerstva zdravotnictví.

Legenda

Mapa vychází z otevřených datových sad ministerstva zdravotnictví.

Redakce Seznam Zpráv původně data získávala ze stránek krajských hygienických stanic. Pro změnu zdroje se rozhodla z důvodu zvýšení relevance mapy.

Informace jsou záměrně nespecifikované, aby nedocházelo k znevýhodnění nakažených či jejich okolí.

Uvedené hodnoty ukazují relativní výskyt pozitivně testovaných na 100 000 obyvatel.

Mapa vznikla ve spolupráci s Mapy.cz.

Je více testů i nakažených

Počet denně provedených testů v České republice vzrostl. Stoupá ale i procento pozitivních. Grafy níž ukazují počty pozitivních a negativních testů denně, jejich poměr a také jak se tento poměr vyvíjí v klouzavém, sedmidenním průměru.

Sedmidenní poměr pozitivních případů na grafu výš ukazuje, jak se v čase pohybuje průměrné zastoupení pozitivních testů v denním počtu. Tedy nehraje roli, kolik testů bylo provedeno. Na přelomu června a července se poměr krátkodobě zvýšil, protože testování bylo zacíleno na ohnisko v karvinských dolech OKD.

Vyléčených přibývá

Důležitou statistikou je i počet výlečených. Grafy níž ukazují jejich denní a kumulativní počet a také poměr vyléčených z těch, kteří byli v daný den vedeni jako aktuálně pozitivní.

Kolik je hospitalizovaných

Jedna z nejdůležitějších statistik je podle ministerstva zdravotnictví počet hospitalizovaných a jejich podíl v těžkém stavu. Dokud tyto počty rapidně nestoupají, nehrozí zahlcení zdravotnického systému.

Česko má navíc v EU nadprůměrný počet nemocničních lůžek v přepočtu na obyvatelstvo. Podle Eurostatu naše země disponuje 411 lůžky na 100 tisíc obyvatel, zatímco průměr EU dělá 372,2.

Smrtnost covid-19 v Česku

Údaje o smrtnosti se vždy vypočítávají ze známého počtu případů a známého počtu úmrtí. Smrtnost onemocnění covid-19 v České republice se ale s časem mění, jak ukazuje graf níž.

Smrtnost se může měnit z více důvodů. Statisticky na ni má velký vliv počet testů, protože rychlé a početné testování navýší počet známých případů a tím může snížit číslo udávající smrtnost. Vliv na ni má ale také například medián věku nakažených osob. Tedy pokud se během určité doby nakazí mladí a zdraví lidé, smrtnost se v čase sníží a naopak se může zvýšit, když virus zasáhne ohrožené skupiny, jako jsou například pečovatelské domy.

Na skutečnou smrtnost může mít dále vliv mnoho faktorů. Patří mezi ně například kapacity a úroveň zdravotnictví.

Vakcíny vyvíjí téměř 150 týmů

V současné době se také celá řada vědeckých týmů snaží vyvinout vakcínu proti koronaviru.

Závod momentálně vede hned několik týmů v čele s Oxfordskou univerzitou, společnostmi AstraZeneca, Sinovac nebo Moderna. Se svým vývojem se zmíněné týmy již dostaly do třetí fáze klinických testů. Do druhé fáze klinického výzkumu postoupila v srpnu nově také vakcína Curevac. Nicméně všechny předběhla Čína s Ruskem, kde byly pro omezené užití nedávno povoleny jiné vakcíny v ranějších fázích výzkumu.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené