Hlavní obsah

Koronavirus v číslech: Za pondělí potvrzeno zatím 1 406 nových případů

Podívejte se na data popisující situaci v České republice.

Reklama

11. 11. 17:30
aktualizováno • včera 18:07

Počet testů, aktuálně nemocní, vyléčení, sedmidenní průměry a trendy. Podívejte se na aktuální, komplexní přehled Seznam Zpráv ke koronavirové epidemii.

Článek

Za pondělí v Česku přibylo zatím 1 406 nakažených. Data jsou aktuální k osmnácté hodině a budou doplněna během dnešní noci.

Počet pacientů, kteří jsou momentálně s nemocí hospitalizováni, je 4 504 a 656 je evidováno jako v těžkém stavu. Počet hospitalizovaných tak v poslední době s mírnými výkyvy klesá.

V minulých týdnech prudce poskočila i čísla uzdravených, v současné době je jich podle statistiků přes 440 tisíc.

Koronavirus si v České republice vybral přes 8 tisíc obětí. Aktuálně statistika uvádí 8 273 zemřelých, kterým byl diagnostikován covid-19.

Podívejte se na aktuální epidemickou situaci.

V článku najdete

- Denní pozitivní případy a klouzavý průměr.

- Aktuální případy.

- Počet testů denně.

- Procento pozitivních testů.

- Vyléčení.

- Úmrtí a jejich průměr.

Denní a kumulativní počet nových případů ale není jediný ukazatel vývoje situace. Graf níže ukazuje situaci z dlouhodobého hlediska na klouzavém průměru.

Klouzavý průměr

Klouzavý, sedmidenní průměr na grafu níže ukazuje vývoj pozitivních případů v čase, kdy každý den je vypočítán z průměru předchozích sedmi dní. Takový graf zohledňuje, že se objevují dny, které statisticky vybočují. Ukazuje hodnoty v delším časovém horizontu jen s minimálním ohledem na jednorázové rekordy.

Počet aktivních případů (neboli aktuálně nemocných) se vypočítává z pozitivně testovaných, od kterých se odečítají oběti a uzdravení.

Testování

Počet denně provedených testů v České republice vzrostl. Stoupá ale i procento pozitivních. Grafy níže ukazují počty pozitivních a negativních testů denně, jejich poměr, a také jak se tento poměr vyvíjí v klouzavém, sedmidenním průměru.

Sedmidenní poměr pozitivních testů na grafu výš ukazuje, jak se v čase pohybuje průměrné zastoupení pozitivních testů v denním počtu. Tedy nehraje roli, kolik testů bylo provedeno, a jde pouze o poměr těch pozitivních. Na přelomu června a července se poměr krátkodobě zvýšil, protože testování bylo zacíleno na ohnisko v karvinských dolech OKD.

Vyléčených přibývá

Důležitou statistikou je i počet vyléčených. Grafy níže ukazují jejich denní a kumulativní počet a také poměr vyléčených z těch, kteří byli v daný den vedeni jako aktuálně pozitivní.

Kolik je hospitalizovaných

Jedna z nejdůležitějších statistik je podle Ministerstva zdravotnictví počet hospitalizovaných a jejich podíl v těžkém stavu. Dokud tyto počty rapidně nestoupají, nehrozí zahlcení zdravotnického systému.

Česko má navíc v EU nadprůměrný počet nemocničních lůžek v přepočtu na obyvatelstvo. Podle Eurostatu naše země disponuje 411 lůžky na 100 tisíc obyvatel, zatímco průměr EU dělá 372,2.

Počet úmrtí a statistická smrtnost

Grafy níže ukazují klouzavý průměr (stejně jako u počtu případů) všech úmrtí v souvislosti s infekcí covid-19. Stav klouzavého průměru tak ukazuje, kolik lidí denně v Česku podlehne nemoci v průměru.

Druhý graf ukazuje absolutní hodnoty úmrtí.

Údaje o smrtnosti se vždy vypočítávají ze známého počtu případů a známého počtu úmrtí. Smrtnost onemocnění covidem-19 v České republice se ale s časem mění, jak ukazuje graf níže.

Smrtnost se může měnit z více důvodů. Statisticky na ni má velký vliv počet testů, protože rychlé a početné testování navýší počet známých případů a tím může snížit číslo udávající smrtnost. Vliv na ni má ale také například medián věku nakažených osob. Tedy pokud se během určité doby nakazí mladí a zdraví lidé, smrtnost se v čase sníží, a naopak se může zvýšit, když virus zasáhne ohrožené skupiny, jako jsou například pečovatelské domy.

Na skutečnou smrtnost může mít dále vliv mnoho faktorů. Patří mezi ně například kapacity a úroveň zdravotnictví.

Jak vypadají kapacity zdravotnictví

Naplnění kapacit nemocnic patří mezi hrozby, které se v případě šířící se epidemie covidu-19 skloňují nejčastěji. Podívejte se, jaká je situace ve vašem kraji.

Data ÚZIS, která sjednotil a zveřejnil server Hlídač státu, ukazují procentuální vytíženosti nemocnic.

Sedmidenní průměr nových případů zobrazený v článku výš ukazuje, že momentálně přibývá v České republice přes 10 tisíc pozitivně testovaných případů denně. Podle dalších dostupných dat je pak nutné hospitalizovat až několik procent z nich. Již od začátku epidemie proto panují obavy, zda příliš rychlý přírůstek pacientů nezahltí kapacity zdravotnictví.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené