Hlavní obsah

Záchranáři ošetřili tři desítky dětí z tábora, nakazily se svačinou

Foto: Seznam Zprávy

U pacientů se jednalo o nevolnosti, bolesti břicha, zvracení, průjmy, zvýšenou teplotu a v několika případech i o prekolapsové stavy.

Reklama

3. 8. 2020 10:39
aktualizováno • 3. 8. 2020 16:31

Záchranáři ošetřili během víkendu tři desítky dětí z dětského tábora na Novojičínsku. Trpěly nevolností, průjmy a zvracely. Devět dětí skončilo v nemocnici.

Článek

„Ostatní, které měly zdravotní problémy, jely domů,“ řekl mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Děti se nakazily pravděpodobně ze svačiny, kterou některé nesnědly hned, ale až později odpoledne.

„Příčiny přesně neznáme. Zjišťuje je nemocnice a hygienici,“ uvedl Humpl. Dodal, že záchranáři se o situaci dozvěděli v sobotu před půlnocí. „Na místě zasahovalo pět posádek,“ dodal.

Lékaři ošetřili 33 lidí. „Kromě tří dospělých se jednalo vesměs o dětské účastníky letního tábora. U pacientů se jednalo o nevolnosti, bolesti břicha, zvracení, průjmy, zvýšenou teplotu a v několika případech i o prekolapsové stavy,“ řekl.

Posádky většině postižených poskytly léky nebo infuzní roztoky. Záchranáři se ve spolupráci s dětskými lékaři a epidemiology rozhodli pro předání převážné části postižených, u nichž šlo o nekomplikovaný stav, do domácí péče. „Transport do nemocnice byl pak nutný pouze u devíti pacientů s výraznějšími nebo více četnějšími obtížemi. Předáni byli ve zdravotnických zařízeních Nový Jičín, Frýdek-Místek a Ostrava-Vítkovice,“ doplnil.

„V průběhu zásahu se záchranáři velmi vstřícně spolupracovali táboroví vedoucí, pochopení projevili také rodiče, jejichž děti musely tábor vzhledem ke zdravotním obtížím předčasně opustit. Zásah posádek byl ukončen ve tři hodiny v noci,“ uvedli záchranáři na webu.

Ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Irena Martínková odpoledne řekla, že se otrava z jídla projevila u 39 dětí a pěti vedoucích. „Celkem na akci bylo 173 dětí a 21 vedoucích,“ řekla. Dodala, že příčina zdravotních problémů bude pravděpodobně v jídle. Potvrdit ji ještě budou muset ale vysledky rozborů odebraných vzorků.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované