Hlavní obsah

Začínají úpravy zámeckého rybníku v Lednici za 100 milionů

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

28. 1. 2021 23:17

V zámeckém parku v Lednici na Břeclavsku začaly v těchto dnech přípravy na kompletní revitalizaci zámeckého rybníku, která přijde na 100 milionů korun. ČTK to řekla kastelánka zámku Ivana Holásková. Správa zámku proces dozoruje.

Článek

Investorem nákladné akce, která zahrnuje zejména odbahnění rybníka, je obecně prospěšná společnost Biosférická rezervace Dolní Morava. Na práce získala evropskou dotaci z Operačního programu Životní prostředí ve výši 90 milionů korun. Zbylých 10 milionů korun, které tvoří povinnou spoluúčast, poskytne majitel břeclavského Alca plastu František Fabičovic.

Původně okrasná nádrž byla za komunismu využívána jako chovný rybník, což jejímu stavu neprospělo. Při vybudování rybníka cíleně vytvarované břehy a ostrovy kvůli tomu ztratily svůj původní tvar, který jim mají nynější úpravy vrátit. V některých částech rybníka je až 80 centimetrů silná vrstva bahna.

Tendr na práce vyhrála firma Hydro&Kov, která se rekonstrukcemi rybníků zabývá. „V projektu je kombinace téměř všech technologií, které je možno při revitalizaci rybníků využít. Odbahňuje se suchou i mokrou cestou, opevnění břehů je řešeno mimo klasického užití kamenného záhozu i naprosto unikátním systémem ‚utopených bárek‘, za něž se ukládá těžený sediment a do toho je přístup k rybníku omezen na jednu cestu a jeden vjezd,“ uvedl jednatel firmy Miroslav Ježek.

Biosférická rezervace Dolní Morava má rybník po dobu prací zapůjčený od Národního památkového ústavu. Zámecký rybník je společně s přilehlými prostory Národní kulturní památkou, dále je součástí Národní přírodní rezervace Lednické rybníky, spadá pod ochranu Natura 2000, je zároveň Evropsky významnou lokalitou a ptačí oblastí a je zapsaný na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované