Hlavní obsah

Žádná obchodní dohoda s USA nebude, jestli narušíte irskou mírovou dohodu, vzkázala Britům Pelosiová

Foto: Gage Skidmore, Flickr

Žádná obchodní dohoda s USA nebude, jestli se naruší irská mírová dohoda, vzkázala Britům Nancy Pelosiová.

Reklama

14. 8. 2019 21:30

Pokud brexit podryje Velkopáteční dohodu, která na konci devadesátých let ukončila konflikt v Severním Irsku, obchodní dohoda mezi Velkou Británií a Spojenými státy Kongresem neprojde. Ve středu to uvedla předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Poradce Trumpa John Bolton přitom tvrdí opak.

Článek

Poradce pro národní bezpečnost Spojených států John Bolton ještě v úterý optimisticky prohlašoval, že bilaterální obchodní dohoda nebo série obchodních dohod vzniknou velmi rychle. Tvrdil to po návštěvě britského premiéra Borise Johnsona, informovala britská stanice BBC. Podle té také dodal, že v americkém Kongresu nadšeně podpoří diskutovanou obchodní dohodu republikáni i demokraté a že její rychlá ratifikace nebude v žádné fázi problematická.

Se svým vyjádřením přišla demokratka Pelosiová právě v reakci na Boltonovo tvrzení. Zopakovala tak svoje stanovisko z dubna. Pelosiová totiž považuje znovuzavedení hraničních kontrol mezi Severním Irskem a Irskou republikou v případě tvrdého brexitu za hrozbu pro Velkopáteční dohodu z roku 1998. A právě o to usiluje britský premiér Boris Johnson, který chce zrušit tzv. irskou pojistku. Ta má zabránit vzniku klasického hraničního režimu mezi Irskem a Severním Irskem, kterého se obává i Pelosiová.

„Ať už má brexit proběhnout v jakékoliv podobě, nesmí dojít k narušení Velkopáteční dohody, která zahrnuje i plynulý průchod mezi hranicemi Irské republiky a Severního Irska,” uvedla Pelosiová ve svém středečním prohlášení. Její stanovisko je důležité, protože Demokratická strana v současnosti kontroluje Sněmovnu. Dodala, že pokud bude Velkopáteční dohoda ohrožena, „není šance“ na schválení obchodní britsko-americké smlouvy.

Kromě Pelosiové a jejích spolustraníků by proti v takovém případě mohli hlasovat i někteří Trumpovi republikáni. Například kongresman Peter King z vlivného výboru posuzujícího obchodní pakty koncem července listu The Guardian řekl, že Johnsonovu hrozbu zrušení irské pojistky považuje za „zbytečnou provokaci“. Dodal, že někteří republikáni nebudou mít problém kvůli zachování Velkopáteční dohody hlasovat proti svému prezidentovi.

Dohoda přijatá na Velký pátek roku 1998 ukončila několik desetiletí sektářského násilí mezi převážně katolickými separatisty, kteří usilovali o sjednocení Irska, a většinou protestantskými unionisty podporujícími svazek s Británií. Část obyvatel ostrova se proto obává, že po obnovení klasické hranice se násilí vrátí.

Během úterní návštěvy Velké Británie John Bolton řekl, že Trumpova administrativa podporuje variantu brexitu bez dohody. Zároveň oznámil, že Washington pro tento případ navrhuje urychlené uzavření obchodních dohod, které by se provádělo po jednotlivých sektorech. Jako první by se uzavřela dohoda o průmyslové výrobě, sdělil Bolton britským médiím.

Když se ho vzápětí britští novináři zeptali, zda by takový plán splňoval pravidla Světové obchodní organizace (WTO), odpověděl Bolton, že podle amerických obchodních vyjednavačů zřejmě ano. Podle zpravodajského serveru Politico ale Boltonovy komentáře odborníci na obchod odmítli. Boltonem navrhované dílčí dohody založené na snížení cel v jednom sektoru v souladu s pravidly WTO nejsou.

Vůči postoji Johna Boltona se vymezil také bývalý britský ministr zahraničí Jack Straw, podle něhož představuje Bolton nebezpečně bojechtivou postavu. Straw a další kritici upozorňují, že se Spojené království bude muset podvolit některým požadavkům USA oplátkou za jakoukoliv obchodní dohodu. Podle Strawa půjde o vyjednávání, ve kterém platí princip „něco za něco”.

Potíže s irskou pojistkou pokračují

Britský premiér Boris Johnson navíc ve středu obvinil poslance, kteří doufají v zablokování brexitu, z oslabování vyjednávací pozice Londýna.

Vlivné zákonodárce, kteří předtím prohlásili, že se budou snažit zabránit jakémukoli pokusu Downing Street obejít v otázce brexitu parlament, podle agentury Reuters kritizoval za „strašlivou kolaboraci“ s Bruselem. Johnson pak na Facebooku v rámci jedné diskuse napsal, že „čím více si budou naši evropští přátelé myslet, že je tu šance, aby parlament brexit zablokoval, tím víc budou lpět na svých pozicích”.

Výraz kolaborace má i v Británii negativní konotace, neboť za kolaboranty jsou označováni lidé, kteří za druhé světové války spolupracovali s nacisty. „Hanebná rétorika fašismu a autoritářství v podání lháře Johnsona… Evropští sousedé jsou naši přátelé, nikoli nepřítel, s nímž se ,kolaboruje,“ reagoval na Twitteru labouristický poslanec Stephen Doughty.

Johnsonovo prohlášení následovalo po výroku bývalého ministra financí Philipa Hammonda, že parlament zablokuje brexit bez dohody, pokud „nikým nezvolení“ lidé kolem Johnsona budou usilovat o vyvedení země z evropského bloku 31. října bez dohody. „Pro odchod bez dohody není žádný mandát. Je absurdní naznačovat, že 52 procent lidí, kteří (v referendu v roce 2016) hlasovali za odchod z Evropské unie, hlasovalo za odchod bez dohody, když ve skutečnosti… během kampaně před referendem v podstatě od lídrů té kampaně nezazněla jediná zmínka o možnosti odchodu bez dohody,“ řekl exministr financí.

Brexitovou dohodu s EU přitom vyjednala vláda Johnsonovy předchůdkyně Theresy Mayové, ale britský parlament ji opakovaně odmítl kvůli irské pojistce. Johnson chce se sedmadvacítkou o dohodě kvůli tomuto spornému opatření znovu jednat, Brusel to ale odmítá.

Do brexitu zbývá 78 dní a Spojené království podle odborníků patrně čeká ústavní krize. Hammondovo prohlášení poukazuje podle Reuters na pevné odhodlání skupiny vlivných poslanců svrhnout Johnsona, pokud se bude snažit o neřízený brexit.

Podle některých právníků by ale i v případě vyslovení nedůvěry Johnson z funkce odejít nemusel. Není jasné ani to, zda poslanci budou dostatečně jednotní a silní, aby se jim brexitu bez dohody podařilo zabránit. Britský parlament znovu zasedne začátkem září.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované