Hlavní obsah

Zahájíme řízení o toleranci vlády, řekl Filip. KSČM je nespokojená s Babišem

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam Zprávy

Předseda KSČM Vojtěch Filip.

Reklama

1. 4. 13:35
aktualizováno • 1. 4. 14:50

Komunisté jsou nespokojeni s vládou premiéra Andreje Babiše. Výkonný výbor strany podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa rozhodl o dohodovacím řízení o ukončení toleranční spolupráce.

Článek

Šéf komunistů Vojtěch Filip na čtvrtek svolal výkonný výbor, aby od něj získal pověření pro dohodovací řízení s hnutím ANO o toleranci menšinové vlády. Vláda podle Filipa neplní dohody, na jejichž základě komunisté vládu ve Sněmovně podporují.

Komunistům například vadí, že peníze z rozpočtové rezervy vláda přesunula armádě a ne na boj s koronavirem. Předseda KSČM Filip před začátkem jednání řekl, že se podle něj výkonný výbor shodne na tom, aby strana dala najevo svou nespokojenost. A to se také stalo. V týmu za KSČM bude předseda strany Vojtěch Filip, šéf poslaneckého klubu Pavel Kováčik a poslanec Stanislav Grospič. První jednání s hnutím ANO by mohlo být příští týden ve středu.

„Konstatuji, že bylo přijato usnesení, kterým výkonný výbor pověřil mě, poslance Kováčika a Grospiče, aby jednali v dohodovacím řízení s hnutím ANO o naplňování dohody o toleranci, že jsou neplněny některé body, které vedou k tomu, že KSČM ztrácí důvěru v hnutí ANO splnit tu dohodu,“ uvedl Filip po jednání.

Dohoda o toleranci

KSČM s hnutím ANO uzavřely dohodu o toleranci před třemi lety s důrazem na sedm priorit, komunisté v ní žádali trvalý růst minimální mzdy, valorizaci důchodů, ochranu přírodních zdrojů „před zcizením do zahraničních rukou“, zvýšení podílu veřejného sektoru v hospodaření s vodou a zdanění církevních restitucí.

Dále měl menšinový kabinet, kterému zbývá do voleb půl roku, podle toleranční dohody zabránit dalšímu nárůstu cen bydlení a podpořit výstavbu obecních bytů a udržet kvalitní dostupnou zdravotní péči bez zvyšování spoluúčasti pacientů. Dohoda umožňuje komunistům přidat se v hlasování proti kabinetu ke stranám, které hlasování vyvolaly. Naplňování toleranční dohody komunisté s premiérem pravidelně hodnotí každý půlrok.

Dohra sporu o peníze pro armádu

Už před jednáním se straníky pro Seznam Zprávy popsal, co bylo pro komunisty takzvanou poslední kapkou.

„Já myslím, že zejména to bylo nezajištění prostředků ve zdravotnictví. My jsme dlouhodobě usilovali o zvýšení platby za státního pojištěnce, nakonec ta 10miliardová rezerva měla sloužit v boji proti covidu a teď Ministerstvo financí ohlásilo, že nemá prostředky na to zvýšení,“ popsal Filip před jednáním, za co kritizuje vládu premiéra Andreje Babiše. S výsledky dnešního jednání chce seznámit premiéra.

Také místopředseda KSČM a poslanec Stanislav Grospič Seznam Zprávám popsal, co komunistům vadí na spolupráci s vládou.

„Některé věci z hlediska našich priorit procházely a procházejí a jsou věci, které se úplně nedaří, aby prošly. A takovou kapkou byl asi převod peněz na armádu. Předseda vlády dal na vládě souhlas, aby postupně ty peníze byly převedeny zase zpět armádě, myslím si, že armáda má přeexponovaný rozpočet a peníze by měly být použité raději na zdravotnictví, na boj s covidem a pomoc občanům,“ uvedl místopředseda KSČM Grospič.

O toleranční dohodě jednali zástupci ANO a KSČM v lednu. Avizovali tehdy dohodu nad sloučením Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra a Vojenské zdravotní pojišťovny a shodu na zavedení pětitýdenní dovolené.

Kritizovali ale záměr vlády vrátit do rozpočtu armády deset miliard korun, o které byl rozpočet obrany na tlak komunistů zkrácen při jednáních o státním rozpočtu. Vláda ale nejprve v únoru z rozpočtové rezervy armádě přesunula pět miliard korun, toto pondělí rozhodla o přesunu zbývajících pěti miliard.

Filip dlouhodobě kritizuje i přístup vlády k řešení epidemie koronaviru, žádá, aby byl decentralizovaný, více založený na rozhodování jednotlivých krajských hygien.

Volby do Poslanecké sněmovny 2021

Volby do Poslanecké sněmovny se konají v pátek 8. října a v sobotu 9. října 2021. Nevíte koho volit? Podívejte se na volební programy stran a vyzkoušejte naší volební kalkulačku. Předpověď výsledků voleb naleznete v předvolebním průzkumu - kdo vyhraje volby.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované