Článek
Kamkoliv přijeli, přivítal je bouřlivý dav lidí. Nezávislý senátor Bernie Sanders z Vermontu a demokratická poslankyně Alexandria Ocasio-Cortezová z New Yorku před časem rozjeli politickou tour s názvem Fighting Oligarchy (Boj s oligarchií), kterou podle nich představuje prezidentství Donalda Trumpa.
Tato šňůra přispěla k popularitě dua, které je vnímáno za lídry takzvaného demokratického socialismu. A kde zřejmě dochází ke generační výměně.
Neboli Ocasio-Cortezová (35 let), známá pod přezdívkou AOC, po Sandersovi (83 let) přebírá vůdcovství těchto progresivně laděných demokratů v době, kdy Demokratická strana zápolí s historicky nízkou oblibou pohybující se jen kolem 20 procent.
Podle agentury AP je sice v současnosti nejmocnějším politikem strany Chuck Schumer, šéf senátních demokratů, AOC společně se Sandersem ale mají „srdce“ demokratických voličů.
Naznačují to i průzkumy. Voliči, kteří se dívají na budoucnost demokratů, považují newyorskou poslankyni za skutečnou lídryni strany. V průzkumu společnosti Co/efficient 26 procent respondentů Ocasio-Cortezovou označilo za současnou tvář strany. Stejný počet dotazovaných uvedlo, že se jim jako nová tvář strany nikdo nejeví. Druhý konkrétně jmenovaný politik v této anketě byl s 12 procenty Bernie Sanders.

Ocasio Cortezová a Bernie Sanders během nedávno ukončené tour proti oligarchii.
Renomovaný statistik Nate Silver považuje při pohledu na současný trend AOC za jasnou kandidátku na demokratickou nominaci pro prezidentské volby roku 2028, pokud se tedy politička rozhodne do klání o Bílý dům v posttrumpovské Americe vstoupit.
AOC za sebou nicméně v popularitě nyní nechává většinu demokratických konkurentů, jakými jsou například nynější guvernér Kalifornie Gavin Newsom, bývalý ministr dopravy Pete Buttigieg či někdejší hvězda strany Stacey Abramsová.
A to se AOC kdysi bála mluvit před velkými davy lidí, jak o ní před rokem v profilu napsal časopis Vanity Fair. Autoři textu mimo jiné popisovali, jak na ni v roce 2019, kdy se Bernie Sanders pokoušel o svou druhou prezidentskou nominaci, nejbližší poradci tlačili, aby na podporu svého politického mentora vystoupila na několika mítincích.
Kdo je Alexandria Ocasio-Cortezová
Narodila se v newyorském Bronxu do portorikánské rodiny. Vystudovala na Boston College mezinárodní vztahy a ekonomiku. Aby dokázala školu zaplatit, pracovala jako číšnice a barmanka.
V roce 2018 šokovala Demokratickou stranu, když v primárkách porazila politického veterána Joea Crowleyho, který byl do Kongresu poprvé zvolen v roce 1999. Tomuto letitému politikovi strany přitom mnozí předpovídali kariérní vzestup až na předsedu Kongresu. AOC se tak ve 29 letech stala vůbec nejmladší poslankyní v historii USA.
Za svého mentora považuje Bernieho Sanderse, kterého veřejně nazývá svým „strýčkem“. V roce 2016 působila jako dobrovolnice jeho nakonec neúspěšné prezidentské kampaně. Sanders tehdy prohrál s Hillary Clintonovou.
AOC ale podle Vanity Fair měla „nepříjemný pocit z davů“, což bylo „zdrojem neustálého napětí“ mezi čerstvě zvolenou poslankyní a jejím týmem. „Pro introverta, jako je Ocasio-Cortezová, byla záře reflektorů náročná,“ dodal časopis.
Dalším rysem tehdy teprve 29leté političky bylo její vnitřní zápolení s nově nabytou slávou. Ostatně v té době se stala historiky nejmladší poslankyní zvolenou do Kongresu.
„Při jediném špatném kroku se Ocasio-Cortezová obávala, že by o svou pověst megastar mohla přijít stejně rychle, jako ji získala. Cítila se zároveň neuvěřitelně mocná i křehká,“ píše Vanity Fair.
Jak ale ukázala tour proti oligarchii, její fobie a nejistota jsou, zdá se, pryč.
Její současný vzestup přichází v době, kdy je základna demokratů stále více znepokojena a rozezlena neschopností strany čelit rozsáhlé agendě Trumpovy administrativy – a hledá bojovníka, který by se prezidentovi postavil, píše k tomu digitální portál Axios.
Upozorňuje přitom na fakt, že AOC si vybudovala politickou značku i díky masivnímu počtu příznivců na sociálních sítích. Nepočítaje účty, které vytvořila ve spojení se svou poslaneckou kanceláří, političku sleduje na instagramu 9,1 milionu, na platformě X 12,7 milionu a na TikToku další čtyři miliony lidí.
Elected officials who dance? We're here for it, @marinsanna 😉 pic.twitter.com/rZfjOivzeT
— Rep. Alexandria Ocasio-Cortez (@RepAOC) August 30, 2022
Jak ale dokládá nedávná sondáž společnosti YouGov, jméno kongresmanky se zatím pozitivně nepřeneslo na nezávislé a republikánské voliče.
Zatímco u demokratů podle YouGov AOC zaznamenává oblibu plus 61 procent, v celonárodních číslech je jejích odpůrců o šest procentních bodů více než příznivců. Stejné hodnocení si mimochodem vysloužil i Donald Trump.
Pro řadu konzervativních i nezávislých voličů je totiž politika poslankyně příliš radikální. Prosazuje Green Deal, jehož náklady se odhadují mezi 50 až 90 miliardami dolarů, jednotný (solidární) zdravotnický systém či veřejné vzdělání zadarmo.
Ocasio-Cortezová a sněmovní „squad“
Newyorská kongresmanka patří do skupiny progresivních poslanců, kteří si říkají „squad“. Jejich počet vzrostl ze čtyř (původně pouze žen) až na devět. V současném Kongresu jich je ale v tomto „klubu“ sedm.
Slovo „squad“ je běžné na sociálních sítích, kde je především Ocasio-Cortezová aktivní. Obvykle se používá jako aspirační výraz pro cíl, kterého chcete dosáhnout společně s přáteli.
K vlastnictví termínu „squad“ se přihlásil raper Waka Flocka Flame. Ten s raperem Gucci Manem toto slovo zařazuje do svých textů už od roku 2007.
Není přitom tajemstvím, že Ocasio-Cortezová vyrůstala v newyorské čtvrti Bronx, kde se hip hop zrodil.
Zdroj: USA Today
Pro celou řadu Američanů představuje příliš velký příklon doleva, a jak pravidelně ukazují průzkumy veřejného mínění, většina Američanů stále upřednostňuje kapitalismus nad socialismem.
I proto někteří intelektuálové mají pocit, že by demokratická strana neměla své naděje upínat k Ocasio-Cortezové.
„Byla by to největší chyba, kterou by demokraté mohli udělat, a největší dárek, který by mohli dát republikánům,“ napsal nedávno pro server The Hill konzervativní sloupkař J. T. Young.
Liberální menšina
Odkázal přitom na průzkum Gallupova ústavu z roku 2024, z něhož vyplývá, že za liberály se považuje jen 23 procent Američanů. V Demokratické straně ale s 54 procenty tvoří většinu. „Problém strany spočívá v tom, že její většinu tvoří malá ideologická menšina, což je recept na volební neúspěch,“ míní J. T. Young.
Stoupenci AOC kontrují. Podle nich se může v Americe vzedmout odpor proti zakořeněné politické elitě v ekonomickém systému, jenž považují za zkorumpovaný. Neboli: Ocasio-Cortezovou vidí jako političku, která by mohla dotáhnout vizi Bernieho Sanderse.