Hlavní obsah

Praha nesmí uzavřít smlouvu na metro D za 30 miliard

3:29
3:29

Chcete-li článek poslouchat, přihlaste se

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Linka D se měla otvírat v roce 2029. Je jasné, že se to nestihne.

Soud oddálil začátek výstavby druhé části nového metra D. A to do finálního rozhodnutí, jestli pražský dopravní podnik vyloučil oprávněně ze soutěže firmu, která byla o dvě miliardy levnější.

Článek

Zahájení prací na další části nové linky D se opět komplikuje. Krajský soud v Brně podle informací Seznam Zpráv předběžně zakázal podepsat smlouvu s vítěznou firmou Subterra.

Subterru, která je součástí koncernu Metrostavu, vyhlásil pražský dopravní podnik začátkem října už potřetí vítězem rekordní třicetimiliardové zakázky.

Nedlouho předtím Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ze soutěže vyloučil konsorcium firem Porr, Vinci a Marti. Úřad dospěl k závěru, že podle konsorciem předloženého harmonogramu jednotlivých stavebních prací nešlo metro postavit.

Sdružení Porr, Vinci a Marti však podalo žalobu ke Krajskému soudu v Brně. Právě tento soud vydal ve středu usnesení o zákazu podepsat smlouvu. A to až do finálního rozhodnutí, jestli vyloučení ze soutěže bylo oprávněné, či nikoli.

Předseda senátu Petr Šebek v usnesení argumentuje mimo jiné penězi: vítězná Subttera nabídla v soutěži 30 miliard, zatímco sdružení Porr, Vinci a Marti o dvě miliardy méně.

„Jedná se o tak významnou částku, která by byla z veřejných rozpočtů uspořena, že od ní soud nemůže odhlížet,“ napsal soudce Šebek do dokumentu, který Seznam Zprávy získaly.

Soud: Vyplatí se počkat

Soudce také připustil, že kvůli sporu nabere začátek stavby druhé etapy „déčka“ mezi budoucími stanicemi Olbrachtova a Nové Dvory zpoždění. Ale že nebude znamenat kolaps - jen lidé si budou muset na pohodlnější, rychlejší a ekologičtější dopravu nějaký čas počkat.

Foto: DPP Praha

Ve sporu se hraje i o to, jestli Praha za další část linky D zaplatí 30, nebo 28 miliard.

Metro D se mělo podle původních plánů otvírat v roce 2029. Dnes je jasné, že to bude o několik let později.

Sdružení Porr, Vinci a Marti v žalobě tvrdí, že harmonogram stavby je jen orientačním dokumentem a odborníkům je jasné, že podle něj lze metro vybudovat. Opak tvrdil posudek Kloknerova ústavu při Českém vysokém učení technickém – na něm dopravní podnik postavil vyloučení konsorcia z tendru.

Sdružení ale v žalobě namítá, že ústav není nezávislý, protože s Prahou spolupracuje na mnoha jiných klíčových zakázkách a Praha je jeho významným klientem.

Napadli životopisy manažerů

Boj o mnohamiliardovou prestižní zakázku se vede ještě na jedné frontě.

Dopravní podnik v minulosti dvakrát vybral společnost Subterra a dvakrát jeho verdikt zrušil ÚOHS. A to kvůli pochybnostem, že zamýšlení klíčoví stavbyvedoucí Subterry nemají požadovanou kvalifikaci a zkušenosti. Což byly v soutěži jedny z klíčových požadavků.

Seznam Zprávy už dříve popsaly, že konkurenční firmy to přímo označily za vědomý podvod a obrátily se i na policii.

ÚOHS také řekl, že dopravní podnik měl Subteře za tyto nedostatky strhnout při hodnocení body. A pak by vyhrála firma Strabag, druhá v pořadí.

Před dvěma týdny dopravní podnik vyhlásil Subterru za vítěze tendru i potřetí. Je možné, že i potřetí tak výrok napadne třetí soutěžící - společnost Strabag, která skončila na druhém místě. Další kroky zatím firma neoznámila.

Doporučované