Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Tajná služba Spojených států rozhodla o pozastavení činnosti několika jejích agentů, kteří zodpovídali za bezpečnost loňského předvolebního shromáždění v Pensylvánii, na němž došlo k neúspěšnému atentátu na současného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Střelec tehdy trefil republikánského kandidáta do ucha.
Chystané pozastavení tajná služba potvrdila ve středu – čtyři dny před výročím atentátu na současnou hlavu státu USA.
Alespoň dva z těchto agentů se proti svému pozastavení činnosti odvolali, uvedly zdroje obeznámené se situací pro CNN. Podle nich žádný ze zaměstnanců tajné služby, kteří mají být nyní suspendováni, do výkonu trestu zatím nenastoupil.
Několik agentů z pobočky v Pittsburghu – spolu s jedním agentem z Trumpovy ochranky a sniperem – dostalo podle zdrojů obeznámených s případem disciplinární tresty v rozmezí od několika týdnů až po více než měsíc pozastavení činnosti. Během této doby nebudou pobírat plat, uvádí stanice NBC News.
Tajná služba už dříve několik svých činitelů postavila mimo službu za jejich jednání před útokem na Trumpa a během něj. Byl mezi nimi zvláštní agent odpovědný za kancelář tajné služby v Pittsburghu, který měl za úkol koordinovat bezpečnost s místními orgány před konáním Trumpova předvolebního mítinku.
Podle vyšetřování Kongresu a interních zjištění tajné služby došlo k pochybení zejména v komunikaci s tamní policií, která střelce odhalila a konfrontovala ještě předtím, než se o atentát na Trumpa pokusil. Pracovníci tajné služby také čelili kritice za to, jak dlouho trvalo, než Trumpa odvedli z pódia poté, co byl postřelen.
Na řadu selhání, kvůli nimž mohlo dojít k pokusu o vraždu nynějšího prezidenta USA, upozornilo také ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, zastřešující orgán tajné služby. „Tajná služba nepracuje na elitní úrovni, která je pro její účel nezbytná. Stala se byrokratickou, samolibou a statickou, přestože se rizika znásobila a technologie se vyvinuly,“ uvádí zpráva ministerstva.
Představitelé orgánů činných v trestním řízení vyjádřili zklamání, že lidé na vyšších vedoucích pozicích, zejména ti z Trumpova týmu, nenesli odpovědnost za selhání, k nimž tehdy došlo.
„Nikdo z nich nebyl hnán k odpovědnosti, někteří byli dokonce povýšeni,“ sdělil CNN jeden z bývalých vysokých agenturních úředníků. Bývalá ředitelka tajné služby Kimberly Cheatleová odstoupila deset dní po incidentu.
Pokus o vraždu Donalda Trumpa se stal loni 13. července v Butleru v Pensylvánii. Stál za ním Thomas Matthew Crooks, který na současnou hlavu státu USA začal střílet. Při incidentu zemřel jeden účastník shromáždění a další dva se ocitli v kritickém stavu. Atentátníka zastřelila policie na místě.