Hlavní obsah

Applebaumová: Trump nebyl úspěšný podnikatel, jen mistr iluze. Tak jako Putin

Foto: Bílý dům/Flickr

Americký prezident Donald Trump si tento týden telefonoval s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Příměří na Ukrajině nedohodli.

Od nástupu Donalda Trumpa do druhého prezidentského období se Spojené státy začaly nebezpečně posouvat směrem k autokracii, říká pro Seznam Zprávy novinářka a expertka na autoritářské režimy Anne Applebaumová.

Článek

Americký prezident Donald Trump od svého lednového nástupu většinu svých zásadních opatření prosadil na základě tzv. exekutivních příkazů, což znamená, že fakticky obchází Kongres. V některých případech pak otevřeně ignoroval soudní verdikty a právní normy a jeho lidé soudcům hrozili odvoláním.

Vedle toho Trumpova vláda útočí na média, propouští kritické úředníky, snižuje rozpočty některých organizací, aktuálně například pokračuje v tažení proti Harvardově univerzitě.

Podle známé americké novinářky, analytičky a historičky Anne Applebaumové to vše nasvědčuje tomu, že USA opouštějí tradiční demokratické principy a směřují k autoritářskému modelu vlády, který připomíná oligarchii.

„Trump vládne skrze kruh miliardářů a loajálních podnikatelů, kteří z jeho moci těží přímo a bez zábran. Státní správa se tak proměňuje v nástroj soukromých zájmů,“ řekla držitelka prestižní Pulitzerovy ceny na každoroční novinářské konferenci Lviv Media Forum, jejímž partnerem byly i Seznam Zprávy.

Ve své knize Autokracie, a. s.: Diktátoři, kteří chtějí vládnout světu Applebaumová popisuje, jak v posledních letech dochází k úpadku demokratických institucí nejen v USA, ale po celém světě. Tento trend s nástupem Trumpa podle ní ještě zesílil.

Novým nebezpečím je podle ní vzájemná podpora autoritářských lídrů – včetně paralel mezi Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Ruský útok na Ukrajinu nebyl jen o dobytí území, ale měl ukázat, že stará pravidla už neplatí. Stejnou taktiku používá i Trump – testuje limity amerického právního systému a ukazuje, že s dostatkem moci lze zákony ignorovat,“ vysvětlila Applebaumová v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Trump i Putin podle Applebaumové zkreslují realitu a vytvářejí iluzi, která lidem připadá věrohodnější než skutečnost. Trump, i když bez jasného politického plánu, dokázal vybudovat falešný obraz sebe sama jako úspěšného byznysmena, který pak využívá ve svůj prospěch, domnívá se novinářů.

Důležitý rozdíl však spočívá v přístupu: Zatímco Putin jedná strategicky a dlouhodobě s ohledem na geopolitické cíle Ruska, Trump je impulzivní a usiluje především o okamžitá vítězství, často bez konzistentní strategie.

„Jeho mýtus o úspěšném vyjednavači neodpovídá skutečnosti. Trump několikrát čelil finančním krizím, které mu podle všeho zachránily ruské peníze,“ říká Applebaumová.

Anne Applebaumová

Novinářka, spistovatelka a historička.

Narodila se v americkém Washingtonu. Profesně se věnuje zejména problematice sovětského Ruska a východní Evropy, o které píše pro renomovaný americký časopis The Atlantic. V roce 2004 získala prestižní Pulitzerovu cenu v kategorii literatury faktu za knihu o ruských pracovních táborech Gulag. Její nejnovější kniha pojednává o hrozbě autoritářství ve 21. století.

Jejím manželem je polský politik, ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Spolu se svými dvěma dětmi žijí v polském Chobielinu nedaleko Bydhoště, kde si po roce 1989 koupili a postupně zrekonstruovali zdevastovaný klasicistní zámeček.

Foto: Lviv Media Forum, SZ

Anne Applebaumová během přednášky na Lvovském mediálním fóru.

Podle ní Trump pochopil, že v digitálním věku už nezáleží na pravdě, ale na tom, co vypadá věrohodně. „Trumpova kampaň mě hluboce zasáhla. Už si nejsem jistá, která realita má pro většinu lidí větší váhu – ta skutečná, nebo ta virtuální,“ říká Applebaumová s tím, že právě tahle rozostřená hranice mezi fakty a fikcí umožňuje autokratům upevňovat moc bez ohledu na demokratické normy.

Schopnost vytvářet iluzi úspěchu se podle ní nebezpečně promítá i do Trumpova přístupu k válce na Ukrajině – nejde mu o skutečný mír, ale o to vypadat jako ten, kdo uzavřel dohodu.

„Trump věří v iluzi okamžitého příměří. Myslí si, že když utichne střelba, válka skončila. Nepřemýšlí o tom, že Rusko může za pár let znovu zaútočit. Nechce slyšet o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. Nezajímá ho, jak zajistit trvalý mír,“ vysvětluje Applebaumová.

Podle ní Trump nemá žádnou ucelenou strategii – jedná impulzivně, bez ohledu na důsledky. Jeho cílem není řešit konflikt, ale „vypadat jako vítěz“ v daný okamžik. „Nejde mu o to, co bylo předtím, ani o to, co přijde potom. Důležité je jen to, jaký dojem právě teď budí,“ dodává.

Právě tato povrchnost a absence strategického myšlení podle Applebaumové představuje jedno z největších rizik: Světový konflikt nelze vyřešit jako televizní show nebo marketingovou kampaň.

Trump už během kampaně sliboval, že válku na Ukrajině ukončí do 24 hodin. Později sice připustil, že šlo o „nadsázku“, ale podstata jeho sdělení zůstává stejná: zastavit boje a vrátit se k obchodování. V dubnu na své síti Truth Social napsal, že doufá v rychlou dohodu mezi Ruskem a Ukrajinou – a hned dodal, že „obě strany pak začnou dělat velké obchody se Spojenými státy“.

Podle Applebaumové ale nejde jen o snahu ukončit válku, nýbrž o vytvoření příležitosti k výhodným dohodám s Kremlem, pokud by se Rusko opět začlenilo do mezinárodního finančního systému. Trump ani jeho tým se tím nijak netají.

Ve skutečnosti však jeho údajné mírové snahy narážejí na tvrdou realitu: Zatímco Ukrajina připouští možnost krátkodobého příměří, Rusko prakticky stále požaduje kapitulaci Kyjeva. Ani telefonáty s Putinem nepřinesly posun. Trump sice vyjádřil frustraci z pokračujících útoků na ukrajinské civilisty, ale zároveň není ochoten přemýšlet o bezpečnostních garancích nebo trvalém řešení, dodává novinářka Applebaumová.

Doporučované