Hlavní obsah

Athény jako past. Požáry pro ně představují mimořádné riziko

Foto: AP Photo/Petros Giannakouris, Profimedia.cz

Temné nebe nad Athénami během lesních požárů loni v srpnu.

Horko, sucho a křovinaté porosty, které prorůstají obydlenými oblastmi. Athény jsou vůči požárům, kterých vlivem klimatické změny přibývá, velice zranitelné, míní experti. Místní obyvatelé podle nich zůstávají nadále bezbranní.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Řecké hlavní město zažívá čím dál více horká a suchá léta a riziko lesních požárů rok od roku stoupá.

S plameny na předměstí Athén místní hasiči bojovali začátkem července a ani v nadcházejících týdnech je zřejmě nečeká příliš klidu. Do Řecka v pondělí vyrazili také čeští hasiči, aby byli v pohotovosti pro případ požárů. Základnu budou mít nedaleko metropole.

„Extrémní povětrnostní jevy jsou stále častější a intenzivnější, což vytváří velmi nebezpečné prostředí, v němž požáry hoří a šíří se prudčeji než dříve,“ říká pro Seznam Zprávy - s odkazem na klimatickou změnu coby hlavní příčinu - šéf řecké Laboratoře pro požáry v přírodním prostředí A. P. Dimitrakopoulos.

Podle Kostase Lagouvardose z Národní observatoře, která se tyčí na kopci nad metropolí a už v minulosti během požárů téměř shořela, uvázly Athény v klimatické pasti.

Jeho tým má obavy, že by se místo, kde jejich pracoviště leží, mohlo letos v létě stát výchozím bodem další katastrofy. Spočítal, že pokud by se na vrcholku začaly plameny šířit, během několika hodin by mohly prohořet obydlenými čtvrtěmi až na pobřeží.

Ačkoliv lesní požáry představují riziko pro řadu dalších míst, právě Athény jsou vůči nim mimořádně zranitelné. Kromě vysokých teplot, sucha a větrného počasí odborníci za rizikový faktor označují to, že město leží v sevření svahů plných borových lesů a křovinatých porostů.

Snímky z požárů na Krétě a předměstí Athén:

+5

Klíčovou roli přitom podle Dimitrakopoulose, který působí na Aristotelově univerzitě v Soluni, hraje zejména to, že se na předměstí Athén divoká příroda mísí se stále se rozpínající městskou zástavbou.

„Zvláštní charakteristikou, která činí oblast zranitelnou vůči požárům v přírodních oblastech, je rozsáhlý a stále rostoucí zásah člověka do lesních porostů v Athénách a neustálá lidská činnost v nich,“ vysvětluje expert s tím, že tento faktor přispívá ke zvýšené frekvenci požárů.

Ty, které se odehrávají na rozhraní přírody a města, jsou podle odborníků obzvláště rizikové. Alexandr Held z Evropského lesnického institutu dříve podotkl, že na mnoha místech křoviny prorůstají přímo do zahrad místních obyvatel, kde se mimo to nachází i spousta hořlavého materiálu. Vlivem toho se plameny snadno a rychle dostanou až k domům, což může vést k poškození majetku i ztrátám na životech.

Zkušenost s tím hlavní město už má. V roce 2018 se rozhořel požár v prázdninovém rezortu Mati na athénském předměstí. Z rozhraní mezi přírodou a městem se rozšířil přímo do obydlených oblastí a připravil o život 102 lidí.

Loni v srpnu se požár přiblížil na pouhých 11 kilometrů od centra, nejblíže v moderních dějinách. Na místě tehdy zasahovaly stovky hasičů a celé čtvrti se musely evakuovat.

Požáry v Řecku

  • Řecko se spolu s dalšími středomořskými zeměmi nachází v oblasti, kterou vědci označují za „ohnisko požárů“. V posledních letech zažívá ničivé požáry čím dál častěji.
  • Zkraje července plameny zachvátily řecký ostrov Kréta. Úřady evakuovaly více než 5000 lidí. Oheň poničil několik domů a obchodů, nikdo však nebyl zraněn. Požáry propukly také u přístavního města Rafina, které leží zhruba 30 kilometrů od Athén.
  • S požárem na předměstí řeckého hlavního města bojovali hasiči i v loňském roce, kdy se plameny dostaly na 11 kilometrů od centra, nejblíže v moderní historii.
  • Ani v roce 2023 se Řecku nevyhnuly ničivé lesní požáry. V srpnu plameny v regionu Alexandroupolis a Evros na severovýchodě země poničily rozsáhlé lesní plochy i domy. Požár zasáhl také ostrov Rhodos. Trval několik dní a přinutil turisty i místní obyvatele k evakuaci.
  • V létě 2022 požáry propukly v zalesněných svazích na předměstí severovýchodně od Athén. Úřady musely evakuovat stovky lidí.
  • V roce 2021 byl lesními požáry silně postižen řecký druhý největší ostrov Evia. Trvaly déle než deset dní a plameny během nich sežehly 46 000 hektarů půdy.

Hrozba, že se se oheň rozšíří do rezidenčních čtvrtí a bude mít na svědomí lidské životy, nad metropolí visí i letos.

Podle Dimitrakopoulose oblast Athén ani teď není na situaci řádně připravená a tamní obyvatelé zůstávají bez ochrany. „Dosud nebyla naplánována žádná rozsáhlá protipožární opatření. Předměstí, která se rozrostla do lesních oblastí, jsou tak zcela bezbranná,“ míní.

Obyvatelé těchto oblastí, kteří se s hrozbou požárů museli naučit žít, viní úřady z nedostatku iniciativy. „Stát nic nedělá. Roky žádáme, aby mezi lesem a čtvrtí udělali nárazníkovou zónu s vegetací, která tak snadno neshoří. Je to ale nezajímá,“ řekl novinářům stanice Deutsche Welle muž, který žije na předměstí Athén.

Dimitrakopoulos nemá za to, že by řecké úřady problém přehlížely, stavějí se k němu ale podle něj nesprávně. „Každoročně vynakládají obrovské částky na pořízení nákladných pozemních a leteckých hasicích prostředků a personálu. A velmi omezené prostředky na protipožární opatření,“ dodává s tím, že je třeba lépe plánovat.

Doporučované