Hlavní obsah

Bavorsko vyzvalo Merze, aby zajistil zlepšení spojení Mnichova s Prahou

Foto: Juergen Nowak, Shutterstock.com

Německý kancléř Friedrich Merz.

Merz se v úterý zúčastnil zasedání bavorské zemské vlády. Bavorsko vyjádřilo přání lepšího spojení Mnichova s východními městy - Prahou, Berlínem a Varšavou.

Článek

Bavorsko si přeje, aby německá spolková vláda pracovala na zlepšení spojení Mnichova s Prahou. Na tiskové konferenci po jednání zemské vlády s kancléřem Friedrichem Merzem to v úterý řekl bavorský premiér Markus Söder. Na posílení infrastruktury směřující na východ se strany Merzovy vlády dohodly v koaliční smlouvě.

Merz se v úterý zúčastnil zasedání bavorské zemské vlády na nejvyšší německé hoře Zugspitze. Jde o první ze série jeho plánovaných návštěv v šestnácti spolkových zemích. Do Bavorska zavítal přesně deset týdnů po zvolení kancléřem. Merz vede vládu své Křesťanskodemokratické unie (CDU), sesterské bavorské Křesťansko-sociální unie (CSU), které předsedá Söder, a sociální demokracie (SPD).

Mezi přáními, která vznesli bavorští ministři při jednání s Merzem, bylo podle Södera mimo jiné zlepšení spojení Mnichova s Prahou či Berlína s Varšavou. K tomu se zavázala Merzova vláda už v koaliční smlouvě. „Centrální části dopravní infrastruktury do Polska a České republiky urychleně rozvineme,“ uvádí se v její části věnované dopravě. Na zlepšení dopravního spojení na východ apelovali před vznikem současné vlády politici z Bavorska i nových spolkových zemí na východě Německa.

Tématem úterního jednání Merze s bavorským premiérem Söderem a jeho vládou byla také migrace. Merz k tomu na tiskové konferenci řekl, že kontroly na německých pozemních hranicích jsou dočasné a budou trvat jen do doby, než se najde „evropské řešení“. Na hranicích Bavorska s Českem a Rakouskem je podle něj přitom tento problém postupně stále menší.

Německo kvůli nelegální migraci kontroluje hranice s Rakouskem už od roku 2015, v říjnu 2023 přibyly kontroly na české, polské a švýcarské hranici. Od loňského září provádějí spolkoví policisté namátkové kontroly i na zbytku pozemní hranice. Od května se režim po nařízení ministra vnitra Alexandera Dobrindta z CSU ještě více zpřísnil. Policisté odmítají až na výjimky i ty migranty, kteří chtějí v Německu požádat o azyl. O dalším zpřísnění migrační a azylové politiky Evropské unie chce Dobrindt se svými kolegy z Francie, Polska, Rakouska, Dánska a Česka jednat už v pátek, a to rovněž na vrcholku hory Zugspitze.

Doporučované