Hlavní obsah

Britská vláda chce dát právo volit i šestnáctiletým a sedmnáctiletým

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Velká Británie, ilustrační snímek.

Volební reforma v Británii má umožnit hlasování už od 16 let a rozšířit možnosti prokazování totožnosti. Studie ukazují, že mladší voliči bývají aktivnější než osmnáctiletí. Cílem je zvýšit volební účast.

Článek

Britská vláda chce celoplošně a ve všech volbách dát aktivní volební právo lidem od 16 let věku. To už částečně platí ve Skotsku a Walesu. Navrhované změny ještě musí schválit parlament. Snížení věkové hranice u prvovoličů ze současných 18 na 16 let před příštími parlamentními volbami je součástí opatření na zvýšení účasti občanů na demokracii, uvedla ve čtvrtek vláda.

„Podnikáme kroky k odstranění překážek účasti, které zajistí, že více lidí bude mít příležitost zapojit se do britské demokracie,“ uvedla v prohlášení místopředsedkyně vlády Angela Raynerová.

Účast v posledních parlamentních volbách v roce 2024 byla 59,7 procenta a byla tak nejnižší od roku 2001. Podle knihovny britské Dolní sněmovny výzkum ze zemí, které snížily minimální věk voličů na 16 let, ukazuje, že to nemělo žádný vliv na volební výsledky. U 16letých přitom byla větší pravděpodobnost, že se dostaví k volbám, než u 18letých prvovoličů.

Snížení dolní věkové hranice voličů slíbila před posledními volbami vítězná Labouristická strana, jejíž obliba mezitím prudce klesla.

Jednodušší prokázání totožnosti

Navrhovaná volební reforma má také rozšířit možnosti prokazování totožnosti voličů. Stačit jim k tomu nově, že mají bankovní karty vydané ve Spojeném království a digitální formáty stávajících průkazů totožnosti, jako jsou řidičské průkazy a průkazy válečných veteránů.

Vláda hodlá v rámci boje proti vměšování ze zahraničí také zpřísnit pravidla pro dary politickým stranám. Poskytování darů má být znemožněno fiktivním společnostem s nejasným vlastnictvím.

Ve většině evropských států včetně Česka je stanovena hranice aktivního volebního práva na 18 let. Například v Rakousku či na Maltě ale mohou volit ve všech volbách již šestnáctiletí. V Německu mohou hlasovat lidé už od 16 let v některých zemských a komunálních volbách a ve volbách do Evropského parlamentu (EP). Do EP mohou hlasovat šestnáctiletí i v Belgii.

V místních volbách mohou v 16 letech hlasovat i v Estonsku, ale třeba i ve Skotsku a Walesu. V Bosně a Hercegovině a v Srbsku mohou podle údajů serveru CIA World Factbook hlasovat šestnáctiletí v případě, že jsou zaměstnaní. V Řecku mohou hlasovat mladiství od 17 let.

Doporučované