Článek
Desítky regionálních úředníků a členů nemocničního personálu se manipulací se vzorky snažily tajit případ ze středočínské školky, kde se přes 230 dětí otrávilo olovem. Zjistilo to oficiální vyšetřování, napsal v úterý web stanice BBC. Obsah jedovatého kovu v jídle více než 2000krát převyšoval státem povolenou normu.
Čínská policie před dvěma týdny zatkla šest zaměstnanců školky ve městě Tchien-šuej ve středočínské provincii Kan-su, jejíž ředitel a investor dovolili kuchařkám nakupovat barviva a přidávat je do pokrmů, aby u dětí vzbudily zájem o jídlo. Vyšetřovatelé po odhalení případu poslali 251 zapsaných dětí na testy, z nichž 235 mělo v krvi vysoké množství olova.
Městští úředníci podle BBC manipulovali s krevními testy dětí, přijali úplatky od investora a také zanedbali kontrolu bezpečnosti potravin v dalších mateřských školách. Deset úředníků kvůli tomu dostane pokutu a 17 dalších čeká disciplinární řízení. Vyšetřovatelé rovněž obvinili personál jedné z nemocnic ze závažného zanedbání povinnosti a její vedení z chaotického řešení kauzy.
Olovo podle vyšetřovatelů pocházelo z barvy, na jejímž obalu jasně stojí, že je nepoživatelná. Závadnými pokrmy byly podle červencového zjištění koláč s červenými datlemi a kukuřičná rolka s klobásou, v nichž bylo 1052, respektive 1340 miligramů olova na kilogram. Státní limit je přitom pouhých 0,5 miligramů, což uvedené pokrmy převyšovaly více než 2000krát. Děti kvůli tomu bolelo břicho a nohy, ztratily chuť k jídlu a vypadávaly jim vlasy.