Hlavní obsah

Do Kyjeva dorazila druhá zásilka americké vojenské pomoci

Foto: Profimedia.cz

Na Ukrajinu v neděli dorazilo přes 80 tun zbraní z USA. Na snímku ukrajinský voják v Doněcké oblasti.

Reklama

23. 1. 2022 23:50

Jde o součást americké vojenské pomoci Ukrajině schválené v prosinci, která má hodnotu 200 milionů dolarů (4,3 miliardy Kč). První část do země dorazila v sobotu.

Článek

Do Kyjeva dorazila druhá zásilka zbraní od Spojených států. Na Twitteru o tom v neděli večer informoval ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov.

„Více než 80 tun zbraní k posílení obranyschopnosti Ukrajiny od našich přátel v USA! A to není konec,“ uvedl Reznikov na Twitteru po příletu letounu s druhou zásilkou americké pomoci. Dodal, že náklad dorazil se spolehlivou ochranou psa. K příspěvku připojil dvě fotografie, na jedné z nich je zachycen kokršpaněl, který sedí na nákladu v letadle.

První zásilka americké vojenské pomoci o váze 90 tun dorazila na Ukrajinu v noci na sobotu.

Pomoc přišla jen několik dní poté, co ukrajinskou metropoli navštívil americký ministr zahraničí Antony Blinken. Ten v Kyjevě mimo jiné uvedl, že Rusko může na Ukrajinu zaútočit v brzké době. Dodal nicméně, že pevně doufá, že ruský prezident Vladimir Putin bude spory kolem Ukrajiny řešit mírovou a diplomatickou cestou.

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a nově též v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko, jež v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi.

Moskva požaduje, aby se NATO zavázalo nepřijmout Ukrajinu za členský stát Aliance. Washington naopak trvá na politice otevřených dveří NATO.

Západ Rusko varuje, že v případě invaze na Ukrajinu proti němu zavede sankce. Vysoce postavený představitel Evropské unie citovaný v neděli britským deníkem The Guardian uvedl, že sedmadvacítka je připravena se sjednotit a zavést sankce proti Rusku „do několika dní“ od případného vojenského útoku na Ukrajinu.

Ministři zahraničních věcí Evropské unie se sejdou v pondělí a projednají další varování vůči Rusku. Ke schůzce se virtuálně připojí také americký ministr zahraničí Antony Blinken. Unijní představitele má seznámit s podrobnostmi svých rozhovorů s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, které proběhly minulý týden v Ženevě. Diplomatické řešení se zatím nalézt nepodařilo, obě strany se ovšem dohodly na tom, že v jednání budou pokračovat.

Zdroje The Guardian z Evropské unie se obávají, že Kreml neustoupí od svých maximalistických požadavků, které by Rusku fakticky zajistily sféru vlivu ve východní Evropě. O konkrétních sankcích ovšem ministři v pondělí jednat nebudou. Předpokládá se, že místo toho znovu zopakují a zdůrazní dřívější varování před „masivními důsledky“ invaze, aniž by uvedli podrobnosti.

K uvalení sankcí se zatím nechystají ani Spojené státy. Americký ministr zahraničí Antony Blinken v neděli televizi CNN řekl, že uvalit nové ekonomické sankce na Rusko by v tuto chvíli podrývalo schopnost Západu odradit Moskvu od případné agrese vůči Ukrajině.

„Pokud jde o sankce, tak smyslem těchto sankcí je odradit Rusko od agrese. Takže pokud budou uvaleny, ztratíte odrazující účinek,“ uvedl Blinken v rozhovoru s CNN. Poznamenal ovšem, že pokud na Ukrajinu přijde agresivním způsobem jediný další příslušník ruských sil, vyvolá to vážnou odezvu.

„Pokud dojde k takto závažnému vývoji (překročení hranic ruskými vojáky), odpověď bude velmi rychlá, odpověď bude extrémně jasná. A znovu, bude to otázka dní, ne týdnů,“ uvedl pro The Guardian vysoce postavený představitel Evropské unie.

Reklama

Související témata:

Doporučované